Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

FameLab 2014 – Rewolucja w popularyzacji nauki !

16.12.2013

Centrum Nauki Kopernik i British Council rozpoczynają trzecią polską edycję konkursu FameLab.

Famelab.jpg

Nauka stawia czoła zmianom klimatu, walczy z komórkami nowotworowymi i kryzysem energetycznym, ułatwia nam codzienne życie. Jednak nie zawsze rozumiemy na czym polega praca naukowców. Centrum Nauki Kopernik i British Council rozpoczynają trzecią polską edycję konkursu FameLab. Szukamy nowych, charyzmatycznych osobowości związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi, które w przystępny sposób wyjaśnią czemu służy ich praca badawcza.

FameLab inspiruje i motywuje naukowców do interakcji ze społeczeństwem: - Nowe odkrycia mogą poprawiać jakość naszego życia. Naukowcy nie zawsze potrafią jednak ocenić wszystkie zagrożenia. Dlatego tak ważne jest stworzenie szansy dialogu  – zauważa Karolina Wojnicka, koordynatorka polskiej edycji konkursu z ramienia Centrum Nauki Kopernik. Obywatele mają prawo wiedzieć, na czym polegają badania prowadzone za publiczne pieniądze i jakie są ich rezultaty. By jednak dobrze to wyjaśnić, konieczne jest zerwanie z naukowym żargonem – dodaje. Nauka jest częścią niemal każdego aspektu naszego życia. Opowiada o przeszłości, pomaga zrozumieć teraźniejszość i tworzy sposoby na poprawę naszej przyszłości. – Nauka nie powinna rozwijać się na uboczu, wyłącznie w zaciszu laboratoriów – mówi Mariola Ambroziak z British Council, koordynatorka FameLabu. – Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, naukowcy muszą współpracować ze społeczeństwem.

Dwie pierwsze polskie edycje konkursu, organizowanego – podobnie jak w tym roku – przez British Council Polska i Centrum Nauki Kopernik, pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego okazały się prawdziwym sukcesem. Do udziału w konkursie zgłosiło się blisko 150 przedstawicielek i przedstawicieli świata nauki, a zwycięzcy dotychczasowych polskich odsłon FameLabu – Monika Koperska i Marcin Stolarski – odnieśli sukces także na arenie międzynarodowej konkursu.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie:: 

Będzie aktywny do 31 stycznia 2014 roku. 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT