Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Filozofowie zapraszają na kolejny wykład otwarty

13 grudnia 2022 r.

 

6_Obszar roboczy 1.jpg

W czwartek, 15 grudnia 2022 r. o godz. 17.00, w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się wykład otwarty dr Jana Surmana, z Instytutu Masaryka i Archiwum Czeskiej Akademii Nauk pt. Tłumaczenie, cyrkulacja, historyzacja. W poszukiwaniu nowych perspektyw historii filozofii narodowych.  

 

Pojęcia tłumaczenia czy cyrkulacji stały się nieodzowną częścią nowej historiografii nauki. W moim wykładzie będę próbował zastosować je do historii filozofii XIX i XX w., szczególnie do filozofii polskiej. Przy okazji przedstawię kilka pomysłów, jak pojęcie "polskiej filozofii" można zoperacjonalizować i zhistoryzować uciekając od nacjonalistycznych stereotypów i uproszczeń, wpisując jej lokalność w ramy transnarodowe i globalne.

 

Jest to kolejny z cyklu wykładów pod hasłem FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI realizowanych przez Instytut Filozofii UZ.

 

Projekt „Oblicza filozofii: od jej historii do zastosowań” finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/545149/2022/2022, całkowita wartość projektu 101 200zł.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT