Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Fizyka - wielki plac budowy

Fizyka - wielki plac budowy.jpg

Koło naukowe doktorantów filozofii wraz z zielonogórską grupą lokalną ,,Nauka a religia" zapraszają na wykład prof. Andrzeja Drzewińskiego zatytułowany ,,Fizyka - wielki plac budowy'', który odbędzie się we wtorek 25 lutego br. w auli H budynku Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, al. Wojska Polskiego 71A. Początek o godz. 18.00. Po wykładzie zaplanowano dyskusję.

 

Co kryje się pod tym intrygującym tytułem?  Oto wyjaśnienie prof. A. Drzewińskiego: Fizyce początku XX wieku zawdzięczamy teorię kwantową i szczególną teorię względności, które obaliły koncepcję ciągłości zjawisk oraz absolutnego czasu i absolutnej przestrzeni. Później była jeszcze ogólna teoria względności, bomba atomowa czy odkrycie licznej menażerii cząstek elementarnych. W ubiegłym roku świętowaliśmy odkrycie bozonu Higgsa. Pomimo to ostatnio pojawiają się opinie, że w fizyce panuje kryzys czy też zastój. Tej oceny nie zmieniły ani powszechnie użytkowany GPS, ani komputery z dostępem do internetu, ani drukarki 3D. Właśnie o tym, co na ten temat sądzę, pragnę opowiedzieć i podyskutować.

adrzewinski maly.jpg

prof. Andrzej Drzewiński

 

Andrzej Drzewiński urodził się w 1959 r. we Wrocławiu.

Absolwent Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień doktora nauk fizycznych otrzymał w 1991 r. po obronie pracy zatytułowanej Zachowanie krytyczne w kwantowych spinowych modelach sieciowych. Jego promotorem był  prof. dr hab. Józef Sznajd. Stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych uzyskał w 2001 r. za pracę zatytułowaną Wpływ zewnętrznego pola na własności krytyczne układów typu Isinga w ograniczonej geometrii. W 2003 r. rozpoczął pracę w Instytucie Matematyki i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, a w 2007 przeniósł się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. W kręgu jego zainteresowań naukowych znalazły się także: procesy stochastyczne opisujące transport polimerów poprzez błony komórkowe, modelowanie własności magnetycznych magnetyków molekularnych i modelowanie przewodnictwa protonowego kryształów superjonowych.

Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymał w grudniu 2010 r., a nominację z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał 25 stycznia 2011 r. 

Specjalizuje się w fizyce statystycznej oraz teorii ciała stałego (magnetyki, ciecze oraz polimery). Wspólnie z Jackiem Wojtkiewiczem napisał książkę popularnonaukową ,,Opowieści z historii fizyki”.

 

Drugą pasją prof. A. Drzewińskiego jest pisanie powieści since-fiction. Debiutował w 1978 r. opowiadaniami prezentowanymi na łamach Akademickiego Radia Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwsza książka to zbiór opowiadań ,,Zabawa w strzelanego”. Kolejne dwie powieści napisał wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim (,,Zabójcy szatana” oraz ,,Nostalgia za Sluag Side”). Jest współautorem dwóch zbiorów opowiadań: ,,Posłaniec”, napisany wspólnie z Mirosławem Jabłońskim oraz ,,Bohaterowie do wynajęcia” napisany z Jackiem Inglotem.

 

 Prof. A. Drzewiński wraz z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem tworzą grupę autorską Kareta Wrocławski.

 

 Ma żonę Ewę i trzech synów: Piotra, Grzegorza i Macieja.


    

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT