Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki UZ zaprasza na spotkanie z dr Katarzyną Dziuba

27 maja 2015 r.

 

Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na spotkanie z dr Katarzyną Dziuba reprezentującą zielonogórskie i katowickie środowisko artystyczne. Autorka pokaże wielkoformatowe grafiki z cyklu „Processing” wykonane tradycyjnymi technikami graficznymi i nowoczesną techniką cyfrową. Wystawie będzie towarzyszył wykład Katarzyna Dziuba – referat odautorski.

 

Zapraszamy w piątek, 29 maja br. o godz. 11.00 do Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki przy ul. Wiśniowej 10.

 

Nowy obraz.jpg

 

Katarzyna Dziuba

Studia: 1993-1998 w Akademii Sztuk Pięknych  im. Jana Matejki w Krakowie, kierunek grafika Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. Adama Romaniuka i Pracowni Malarstwa Jacka Rykały. W latach 1998- 2001 w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, kierunek wzornictwo, Wydział Tkaniny i Ubioru prof. Aleksandry Pukaczewskiej.

Od 2001 roku zatrudniona w katowickiej ASP jako asystent w pracowniach prof. Adama Romaniuka, w Pracowni Technik Nietradycyjnych, w Pracowni Technik Cyfrowych i w Pracowni Grafiki Cyfrowej. Obecnie jest wykładowcą w Pracowni Grafiki Cyfrowej, gdzie prowadzi Pracownię Podstaw Grafiki Cyfrowej.

Od 2011 roku pracuje na pierwszym etacie jako adiunkt na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zakładzie Grafiki, gdzie pełni funkcję kierownika Pracowni Druku Cyfrowego i Grafiki Przestrzennej. Od 2011 roku w ramach w/w pracowni prowadzi: podstawy grafiki dla studentów pierwszego roku, podstawy multimediów i technik przetwarzania obrazu dla drugiego roku oraz pracownię dyplomującą i pracownię tzw. Wolnego Wyboru dla studentów  drugiego i trzeciego roku grafiki.

Zajmuje się grafiką warsztatową i drukiem cyfrowym.

Brała udział w około 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Za swoje dokonania artystyczne otrzymała wiele prestiżowych, krajowych i międzynarodowych nagród. Jest pierwszą laureatką Nagrody im. TOSHIHIRO HAMANO, która została ustanowiona podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki, Kraków 2009. Jest ona przyznawana młodym, obiecującym artystom wywodzącym się  z różnych krajów i ras.

Bardzo ceni sobie Nagrodę fundowaną przez Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za zestaw prac, którą zdobyła podczas 8 Triennale Grafiki Polskiej, BWA Katowice 2012.

W latach 2008-2010 jako rezydent  prowadzała zajęcia, wykłady i warsztaty na zagranicznych uczelniach artystycznych m. in: w Cork w Irlandii w ramach - Cork Printmakers Residency Award, Universidad de Castilla-La Mancha, Cuenca w Hiszpanii, Academy of Fine Arts Vienna w Austrii, Kagawa Junior Collage, Sakaide w Japonii, Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, Chorwacja.

Jej prace znajdują się w wielu muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (wybór): Sosnowieckie Centrum Sztuki, Zamek Sielecki, Sosnowiec, Museum of Bruges, Belgia, Sakima Art Museum, Okinawa Japa, The library of Royal Academy of Fine Arts of Liege, Belgia, Ryu Art Group, Japa, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków, Icon Data – Wirtualne Muzeum Współczesnej Grafiki - http://www.icondata.triennial.cracow.pl/pl/ oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach.

 

Dziuba_Katarzyna_Processing_III_druk_cyfrowy_92cmx150cm.jpg Dziuba_Katarzyna_Processing_IV_druk_cyfrowy_92cmx150cm.jpg

 

Styl Katarzyny Dziuby, łączy tradycyjne techniki graficzne oraz nowoczesną technologię cyfrową, stanowi świeży i oryginalny środek ekspresji. Jej prace ukazują w przekroju współczesne polskie społeczeństwo, w którym tradycyjna kultura i myśl napotykają  awangardowe koncepcje z krajów Europy Zachodniej. Wspaniale jest widzieć w abstrakcyjnych formach jej grafik intensywną duchowość, która z pewnością jest owocem szerokich horyzontów i wysublimowanej wrażliwości artystki.

 

TOSHIHIRO HAMANO

Doctor Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / artysta grafik

 

Kagawa, Japan , 2010

Oprac.  Janina Wallis

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT