Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy dr. Pawła Kwiatkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

 

22 maja 2017 r.

 

75800032.jpg

W piątek, 26 maja 2017 r., o godz. 11.00 w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki na Wydziale Artystycznym odbędzie się wernisaż wystawy dr. Pawła Kwiatkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Artysta zaprezentuje prace z cyklu Movement wykonane w łączonych technikach graficznych. Wystawie będzie towarzyszył wykład: Metody druku anastatycznego na podstawie wybranych przykładów własnej twórczości.


Kuratorką wystawy jest dr Janina Wallis.

Wystawę będzie można zwiedzać od 26 maja – 30 czerwca 2017 r.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

movement.jpg

 

 

Cykl Movement  Pawła Kwiatkowskiego, który prezentujemy w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki UZ został wykonany w łączonych technikach graficznych (przedruku, serigrafii kolagrafii, intaglio i szablonu). Powstał na bazie zgrafitowanych fotografii, które artysta przedstawił w różnych konfiguracjach kompozycyjnych odnoszących się do sytuacji bliskich autorowi. Cykl jest powiązany tematycznie i autonomicznie. Prace utrzymane są w stylistyce ostro kontrastowej fotografii, w czerni na obojętnym białym tle, natomiast proces druku autor traktuje jako element kształtujący ogólny wyraz dzieła. Matrycy nie cyzeluje, nie dąży do sterylności odbitki, a wręcz przeciwnie pozostawia wszystkie ślady dokumentujące przebyty proces, nawet te które powszechnie uważane są  za błędy i skazy dyskwalifikujące grafiki.


Dla autora są one świadectwem autentyczności wypowiedzi i prawdy o ręcznie wykonanej grafice. Natomiast konwencja estetyczna którą proponuje przeciwstawia się standardom przyjętym w klasycznych technikach i druku cyfrowym i jest ważnym czynnikiem wpływającym  na oryginalność jego grafik. Na takie ryzykowne traktowanie matrycy i odbitki może pozwolić sobie tylko artysta o dużych umiejętnościach warsztatowych i mocno przekonany o konieczności podejmowania takich działań.

 

Cykl Movement  dr Pawła Kwiatkowskiego jest kontynuacją jego programu artystycznego, który konsekwentnie rozwija w oparciu o nową jakość i nowe wartości w grafice.

 

zmiana kierunku, 80x120cm, przedruk, kolagrafia, szablon, 2017.jpg korowód I, serigrafia, 80x120cm, 2014.jpg
1. Paweł Kwiatkowski, Zmiana kierunku, przedruk, kolagrafia, szablon 80x120 cm, 2017 2. Paweł Kwiatkowski, Korowód I, serigrafia, 80 x 120 cm, 2014
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT