Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Historia ostatnich dni "Kresów Wschodnich" – pokaz filmu dla studentów UZ

3 października 2018 r.

 

KRESY_B1_POSTER.jpg

Gazeta Lubuska zaprasza na projekcję filmu - fabularyzowanego dokumentu poświęconego Kresom. Prawdziwa, nasycona emocjami historia o kresowej sielance, i o Rzezi Wołyńskiej i wreszcie o drodze przesiedleńców na zachód i pierwszych dniach na ziemiach zwanych odzyskanymi.

Film będzie miał swoją prapremierę (pokaz zamknięty) w dniu 25.10.2018 r. Następnego dnia zostanie wyświetlony w serwisach internetowych w całej Polsce.

 

Na premierę studencką zapraszamy 6 listopada br., (poniedziałek) o godzinie 17.30 do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze (sala dębowa).

Wstęp na pokaz bezpłatny.

Będzie to pokaz dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 

O filmie:

Historia ostatnich dni "Kresów Wschodnich" - wschodniej połowy terytorium Polski przed II wojną światową - oraz pierwsze dni na tzw. "Odzyskanych ziemiach" (zachodnia część Polski), oparte na dramatycznych historiach zesłańców wojennych. Emocjonalne historyczne relacje są podstawą filmu. Za tymi wszystkimi opowieściami pojawia się piękno utraconej ojczyzny oraz niepewność i tymczasowość nowego miejsca życia, które powoli, przez lata stają się nową ojczyzną. Zrujnowane fortuny reprezentuje jedna rodzina, która przechodzi przez całą drogę od Kresów Wschodnich do "Odzyskanych Ziem". Akcja filmu jest pisana w sezonach i tradycyjnych polskich świętach. Najbardziej kolorowe i jasne sceny z filmu, takie jak powtórne śluby, Wielkanoc i Wigilia, kontrastują z najbardziej dramatycznymi i przerażającymi aktami II wojny światowej, takimi jak okupacja rosyjska i niemiecka, ludobójstwo na Wołyniu i wreszcie eksmisje i transporty. KRESY to film, który upamiętnia tragedię ludzi oddzielonych od korzeni, upokorzonych i zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Ten film jest hołdem dla nich i ich bliskich, którzy stracili życie w tym strasznym czasie i zostali na Kresach Wschodnich.

Więcej na stronie::

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT