Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

I zawody symulacji medycznej na UZ

20 maja 2019 r.

plakat symulanci.JPG

W minioną środę, 15 maja  br. w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej UZ odbyły się I zawody symulacji medycznej, w których brali udział studenci kierunku pielęgniarstwoZawody rozpoczęły się od przeprowadzania prostych procedur, które z czasem przechodziły w zaawansowany scenariusz zdarzeń. Studenci poradzili sobie wspaniale.


W pozostałych pomieszczeniach budynku przy ul. Energetyków 2 odbyły się XXVII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Dzięki połączeniu obu wydarzeń organizatorzy podkreślili możliwość współpracy przy kształceniu metodą symulacji medycznej. Przyjęli koncepcję złotej godziny, czyli zaopiekowanie się poszkodowanym od miejsca zdarzenia, poprzez przyjazd zespołu ratownictwa medycznego, po Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kontynuację scenariusza opieki nad pacjentem umożliwia symulacja medyczna.


Pracownicy MCSM powoli przygotowują się do kolejnych dwóch edycji zawodów w 2020 roku. Tegoroczne zmagania dotyczyły wyłącznie studentów pielęgniarstwa UZ. Pomysł jest taki, by do przyszłorocznych zmagań zaprosić studentów tego kierunku z innych uczelni w Polsce.


Przypomnijmy, że MCSM zostało uroczyście otwarte – z udziałem sekretarz stanu w Ministerstwie ZdrowiaJózefy Szczurek-Żelazkow styczniu tego roku, a w letnim semestrze 2018/2019 studenci pielęgniarstwa rozpoczęli w nim  naukę. W skład kadry tego ośrodka wchodzi: 4 instruktorów symulacji medycznej, wyselekcjonowane osoby ze specjalistycznym wykształceniem w dziedzinie pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego – w trakcie szkoleń, staży przygotowujących do pracy MCSM; 2 inżynierów symulacji medycznej w trakcie szkoleń i staży przygotowujących do pracy w MCSM oraz kierownik MCSM – instruktor EUSIM na poziomie zaawansowanym, uprawnienia zdobyte w Instytucie Kopenhaskim, 10-letnie doświadczenie w symulacji medycznej (manager projektów na CSM w Polsce, instruktor kursów z zakresu symulacji medycznej).


Na MCSM składają się: sala opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności, 2 sale egzaminacyjne OSCE, 2 pracownie nauki umiejętności technicznych, sala symulacji z zakresu ALS i BLS, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich oraz pomieszczenia administracyjne dla kadry MCSM.


 

jury.JPG przed zawodami.JPG podczas zawodów wł..JPG
Kadra instruktorska, stoją od lewej: Ada Hincyngier, Wioletta Juszczyszyn, Piotr Rozpędowski, dr Justyna Jasik-Pyzdrowska. Do zawodów pozostała chwila. Jedna z drużyn podczas wykonywania czynności w sali opieki pielęgniarskiej wysokiej wierności. Te zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT