Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jan Buck - ŻYLIŚMY JUTRO

26 września 2022 r.

 

popr_after_edit_poster_PRINT2.jpg

Instytut Sztuk Wizualnych UZ zaprasza na wystawę

 

Hommage à Jan Buck (I) : ŻYLIŚMY JUTRO
Wernisaż odbędzie się 7 października o godz. 18.00 w ENERGIEFABRIK KNAPPENRODE (Werminghoffstraße 20 | 02977 Hoyerswerda)

 

 

HOMMAGE À JAN BUCK, 2022–2025

Projekt badawczo-wystawienniczy Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jestem Polakiem, Serbołużyczaninem, Niemcem, Ukraińcem, Żydem, Europejczykiem, Amerykaninem. Jestem artystą. Istotnym jest, że nie jestem Janem takim czy innym? A może jestem? Rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem, fotografem, performerem – może jestem?

                                                                                                                                                                                R. Bratt, 20.06.2022

 

Jan Buck (1922–2019) uchodzi za najwybitniejszego artystę serbołużyc­kiego, gdyż wytyczył serbołużyckim sztukom pięknym, dotąd ograniczo­nym do sfery przeeksponowanego folkloryzmu i prowincjonalizmu, całkiem nowe założenia, apelując o duchowe otwarcie sztuki serbołuzyckiej na europejski modernizm.


Fakt, że szczególnie inspirującą fazą w twórczości Jan Bucka był czas jego edukacji we Wrocławiu i że przez całe życie utrzymywał on kontakt z polską sceną artystyczną, sprawił, iż Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego włączył się w przygotowania katalogu wystawy retrospek­tywnej jego dzieł. Nadto zainicjował towarzyszący projekt badawczo-wy­stawienniczy, by uhonorować jego dokonania i nawiązać do wieloletniej tradycji współpracy artystów oraz instytucji kultury z Województwa Lubuskiego
i z Łużyc.


Składa się na niego seria ekspozycji dzieł współczesnych polskich, niemieckich i łużyckich twórców, a także warsztatów artystycznych i mię­dzynarodowych sympozjów naukowych pod wspólnym tytułem „Hommage à Jan Buck“. Całe przedsięwzięcie podsumowane będzie w czterojęzycznej publikacji.

 


Wystawa HOMMAGE À JAN BUCK (I)

ŻYLIŚMY JUTRO


Wystawa w muzeum – Zakładzie Energetycznym w Knappenrode inicjuje cykl ekspozycji „Hommage à Jan Buck“ w Niemczech i w Polsce. Składają się na nią dzieła 20 pracowników Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzone specjalnie na tę odsłonę. Mają one charakter site specific – odnosząc się zarówno do przestrzeni fizycznej, mentalnej czy historycznej, w tym do aury regionu przygranicznego oraz architektury postindustrialnej, w której znajduje się muzeum – Zakład Energetyczny w Knappenrode.


Prezentacja ta, będąc też echem doświadczeń Jana Bucka – wymiany twórczej z Polakami, troski o środowisko naturalne oraz szacunku dla lokalnej tożsamości, w sensie zastosowanych technik nawiązuje do jego interdyscyplinarnego dorobku.


Wystawa potrwa do 26 lutego 2023 r.


Wystawę swoimi patronatami objęli:
J.M. Rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, Premier Wolnego Kraju Saksonia, Michael Kretschmer oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT