Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Komisja Europejska doceniła Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, których współorganizatorem jest KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

 

3 grudnia 2020 r.

 

imp_fejs-02.jpg

 

 

Projekt pn. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, którego współorganizatorem jest Uniwersytet Zielonogórski (od 2016 r.), został wybrany przez Komisję Europejską jako jeden z trzech najlepszych projektów w Europie w konkursie #BeInclusive European Union Sport Awards. Na podium znaleźliśmy się wśród reprezentantów z Francji i Portugalii.


Konkurs #BeInclusive EU Sport Awards to inicjatywa Komisji Europejskiej skierowana do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania i opracowane projekty nastawione są na włączenie społeczne wykluczonych grup takich jak mniejszości etniczne, uchodźcy, osoby niepełnosprawne, młodzież lub inne grupy stojące w obliczu trudnej sytuacji społecznej. Każdego roku do akcji może włączyć się każda instytucja, która poprzez sport przyczynia się do integracji wykluczonych mniejszości oraz przeciwdziała wykluczeniu.

 

Uniwersytet Zielonogórski oraz KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego są współorganizatorami Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS od 2016 r. – od tego czasu w Zielonej Górze odbywają się Integracyjne Mistrzostwa Polski w Boccia, które rokrocznie przyciągają dziesiątki uczestników. Warto przypomnieć, że w 2019 roku na obiektach sportowych UZ został pobity Rekord Guinnessa w najdłuższej grze w boccia i należy on m.in. do naszej studentki – Marleny Pogorzelczyk. Był to historyczny wyczyn dla UZ w akademickim sporcie osób z niepełnosprawnościami, nikt do tej pory nie ustanowił podobnego rekordu. W tegorocznej, piątej już edycji IMP AZS w Zielonej Górze odbyły się aż dwie imprezy rangi mistrzowskiej– boccia i strzelectwo sportowe.

 

Trzy zwycięskie projekty zostały zaprezentowane podczas uroczystej ceremonii #BeInclusive EU Sport Awards w Brukseli i gdyby nie pandemia, to Marta Dalecka z Uniwersytetu Zielonogórskiego - wiceprezes Zarządu Głównego AZS ds. Sportu Osób z Niepełnosprawnością, osobiście uczestniczyłaby w gali i odebrała jedną z trzech głównych nagród – 10 000 euro. Uroczystość w wersji on-line musiała wystarczyć wszystkim zainteresowanym i na szczęście nagroda nie jest wirtualna!

 

W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 181 projektów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Pierwszy etap rywalizacji zakończył się wyłonieniem TOP-9 najbardziej wpływowych projektów wykorzystujących sport do zwiększenia integracji społecznej w Europie. Wśród finalistów znalazły się projekty z Wielkiej Brytanii, Belgii, Polski, Danii, Francji, Włoch, Portugalii , Holandii i Austrii.

 

Jury oceniało to, jak wykorzystanie sportu w projektach wpłynęło na integrację lokalnej społeczności oraz na jej otwartość na innych. Pod uwagę brane były też: powtarzalność, innowacyjność oraz efektywność.

 


Relacja z ogłoszenia wyników:: 


 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT