Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kosmiczne odkrycie – fale grawitacyjne istnieją

Rektor i prof. D. Rosińska.jpg

Rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński gratuluje prof. Dorocie Gondek-Rosińskiej wspaniałego sukcesu. Fot. Kazimierz Adamczewski

12 lutego 2016 r.

 

 

Dzisiaj w sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się spotkanie z dr hab. Dorotą Gondek – Rosińską, prof. UZ członkinią zespołu POLGRAW, uczestnika badań w grupie LIGO-VIRGO, które dowiodło istnienia fal grawitacyjnych. To, co Albert Einstein zakładał w swej teorii względności w 1916 r. znalazło potwierdzenie w badaniach ponad 1 000 uczonych z całego świata. 

 

 

Jego Magnificencja Rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński przypomniał zebranym etapy drogi zawodowej prof. Doroty Gondek – Rosińskiej podkreślając szczególnie Jej zalety jako dydaktyka i organizatora badań. Dyrektor Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila UZ prof. Andrzej Maciejewski powiedział, że prof. D. Gondek-Rosińska podczas pracy w IA otrzymywała i otrzymuje wiele grantów na przeprowadzane przez siebie badania, które zawsze niosą za sobą bardzo wysokie dotacje. Stwierdził także: „Nie przypuszczałem, że to odkrycie nastąpi tak szybko i będę jego świadkiem. To największe wydarzenie energetyczne we Wszechświecie, które trudno sobie wyobrazić.”

 

 

W imieniu Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego gratulacje z tytułu wspaniałego odkrycia złożył prof. D. Gondek – Rosińskiej wiceprezydent Dariusz Lesicki.

 

 

 

 

młodzi z fizyki w projekcie prof. D. Rosińskiej.JPG

W zespole prof. D. Gondek – Rosińskiej pracowało 12 doktorantów z UZ. Fot. Małgorzata Ratajczak – Gulba

O bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych opowiedziała zebranym prof. D. Gondek-Rosińska. Przestawiła pracę detektorów, miejsca w których się znajdują i wyjaśniła, jak doszło do odkrycia fal grawitacyjnych.

 

 

Stało się to dzięki zdarzeniu, które miało miejsce 1,3 mld lat świetlnych temu, gdzieś we Wszechświecie. Dwie czarne dziury, o masach 36. i 29. mas Słońca, wirując bardzo szybko wokół siebie połączyły się w jedną czarną dziurę, o masie 62 mas Słońca. (Pozostałe 3 masy Słońca zostały „wyświecone” podczas połączenia się dwóch czarnych dziur.) To połączenie wywołało eksplozję, która wyemitowała w kosmos olbrzymią energię. Większą niż w tamtej chwili wyemitował pozostały Wszechświat w tym samym momencie. Wówczas nastąpiło najsilniejsze zjawisko astrofizyczne, jakie kiedykolwiek zaobserwowano i zarejestrowano. W tamtej chwili powstały fale grawitacyjne, które dotarły na Ziemię 14 września 2015 r. i zostały zarejestrowane przez detektory LIGO. Rejestrowały one napływające fale grawitacyjne przez sześć miesięcy. Naukowcy cały czas je badają. Dotychczas zanalizowali sygnały z dwóch pierwszych miesięcy. Na tej podstawie można stwierdzić, że fale grawitacyjne to oscylacja czasoprzestrzeni.

 


Prof. D. Gondek-Rosińska stwierdziła, że najsilniejsze obiekty w kosmosie to zlewające się 2. czarne dziury lub łączące się czarna dziura i gwiazda neutronowa. Dzięki takim detektorom jako LIGO będzie można obserwować następne tego typu wydarzenia. Być może powstanie nowa dyscyplina naukowa – astrofizyka fal grawitacyjnych, która przyniesie informacje o początkach Wszechświata.

 


Szczegółowe informacje o tym epokowym wydarzeniu znajdziecie Państwo pod adresem http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?bdzie-nobel-za-odkrycie-fal-grawitacyjnych-prof-d-rosiska-z-uz-w-zespole-odkrywcow-1

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT