Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Lipa krymska w Ogrodzie Botanicznym UZ

lipa 1.jpg

Wokół świeżo posadzonej lipy krymskiej zgromadziła się liczna rzesza członków i sympatyków ZNP. Fot. Radosław Skrobania, Ogród Botaniczny UZ

 

 

15 czerwca 2015 r. 

 

W ubiegły czwartek, to jest 11 czerwca 2015 roku w Ogrodzie Botanicznym UZ miało miejsce uroczyste posadzenie lipy krymskiej (Tilia x euchlora). To gatunek drzewa należący do rodziny ślazowatych. Mieszaniec lipy drobnolistnej z Tilia dasystyla. Średnie drzewo liściaste, osiągające wysokość do 20 m. Korona początkowo stożkowata, później kopulasta, o szerokości od 10 do 12 m. Kora jasnoszara do czarniawej. Liście są szerokojajowate, ustawione skrętolegle, z wierzchu silnie błyszczące, ciemnozielone, nagie, od spodu jaśniejsze. Jesienią przybierają jaskrawą jasnożółtą barwę, na zimę opadają. Kwiaty są skupione od 3 do 7 w dość sztywnych, nagich wierzchotkach (to rodzaj kwiatostanów) o szerokości od 5 do 9 cm, kwitną w lipcu.

 


 

Lipa została posadzona w związku ze 110-leciem istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego, która to organizacja była także fundatorem zakupu drzewa. Zdarzenie zgromadziło w Ogrodzie Botanicznym liczną grupę nauczycieli. Wśród nich znaleźli się Zbyszko Piwoński - senator RP III, IV i V kadencji, prezes Okręgu Lubuskiego ZNP - Bożena Mania i wiceprezes - Jolanta Olszewska. Przed posadzeniem lipy do ziemi trafiła "kapsuła pamięci", informujaca o święcie ZNP. 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT