Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Maroko Trip 2013 – wystawa


"Z Indexem w podróży" -  Maroko Trip 2013 w obiektywie

W najbliższą środę (15 stycznia br. ) o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbędzie się wernisaż wystawy pt. Maroko Trip 2013.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia będące rejestracją fotograficzną wyprawy grupy studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, którzy w czasie minionych wakacji dwudziestopięcioletnim volkswagenem T3, tzw. Ogórkiem - dotarli na Saharę ...

 

Z Indexem w podróży to aktualnie stowarzyszenie, a wcześniej projekt, założony przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Powód takiego działania był bardzo prosty: spełnienie marzeń. Kolejne ruchy takie jak: zakupienie starego Volkswagena T3 i jego naprawienie, stały się już tylko środkami do celu.
 

Pierwsza wyprawa, która miała miejsce w 2012 roku, otworzyła oczy wszystkim niedowiarkom i pokazała, że student potrafi. W trudach i znoju podczas miesięcznej podróży ekipa dotarła do Aten i z powrotem. Twórcy i fundamenty grupy to Maciej Pelczyński i Mariusz Malinowski. Od samego początku czynnie uczestniczyła także Asia Malinowska. Skład pierwszej eskapady uzupełnili Bartek Lorenc i Paulina Mietłowska.
 

W kalendarzu pojawił się kolejny rok, a w głowach żaków nowy cel. Tym razem koła pojazdu nazwanego „Ogórkiem”miały stanąć na Czarnym Lądzie. Do wcześniej wspomnianych Maćka, Mariusza i Asi dołączyli Paweł Mytlewski, Paulina Szwabowicz, Marta Żołądź i Wojciech Góralski.
 

Młodzi globtroterzy opuścili Gród Bachusa 28 czerwca i ruszyli ku przygodzie. Aby wzbogacić wyprawę, zapaleńcy pojechali przez Wyspy Brytyjskie i Irlandię.Po drodze wydarzyło się mnóstwo fantastycznych i niezapomnianych rzeczy. Począwszy od zepsutego prędkościomierza, który nie działał od drugiego dnia podróży, poprzez walkę o przetrwanie na Marokańskim targu, kończąc na awarii silnika w drodze powrotnej. W trasie spotkaliśmy wiele interesujących i pomocnych osób, które nie sposób spamiętać i zliczyć. W pamięć każdego zapadły różne zdarzenia. Łzy podczas wschodu słońca na Sacharze, noce pod gwieździstym niebem, szum fal, wiatr we włosach, 40 stopniowe upały, tysiące kilometrów i gigabajty danych, które uzbieraliśmy, a także godziny opowiadań, które nadal przed podróżnikami.

Wystawa to tylko namiastka przeżyć, doświadczeń i widoków, które w rzeczywistości zapierają dech w piersiach. Podróżnicy w planach mieli odwiedzenie 14 państw. Ostatecznie udało się dotrzeć tylko do 11 z nich: Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia, Hiszpania, Portugalia, Maroko, Andora. W ostatnim tygodniu Ogórek zaniemógł i do kraju powracał na platformie lawety. Mimo tego przykrego incydentu ekipa w ciągu 50 dni przejechała prawie 12 tysięcy km, odbyła 7 przepraw promowych i zwiedziła potężny kawałek świata.
 

Na co dzień studenci zajmują się dziennikarstwem, psychologią, czy też politologią. Jednak zainteresowanie geografią oraz podróżami przeważa i łączy pozostałe hobby oraz zajęcia.

 

Co było celem podróży? Zabrzmi banalnie, ale tak jest. Młodzi ludzie pragnęli spełnić swoje marzenia. Dotarcie do głównego punktu, stworzenie programu telewizyjnego dla RTV Lubuska oraz programów radiowych dla Radia Index, a także newsów dla Radia Eska, Eska Rock i Radia Plus można uznać za spełnienie. Do tego wszystkiego każdego dnia podróżnicy redagowali teksty o swoich przygodach na stronie:: oraz na stronie::

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT