Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UZ

19 lutego 2021 r.

Dzień języka ojczystego wł..jpg

Członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego) zapraszają na świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Obchodzone 21 lutego święto ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, a przede wszystkim promować dbałość o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.

 
Za nami trudny rok pod znakiem koronawirusa, który zdominował codzienność i zaznaczył swą obecność w polszczyźnie. Tej obecności przyjrzy się bliżej prof. UZ dr hab. Monika Kaczor w wykładzie zatytułowanym „Koronawirus w języku”. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 lutego 2021 roku o godzinie 11.30 na platformie Google Meet. 


 
Organizatorzy przygotowali także scenariusz lekcji okolicznościowej, której przeprowadzenie przybliży uczniom ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwróci uwagę na bogactwo i piękno rodzimego języka. Zasadniczą częścią lekcji są zabawy językowe zatytułowane „Potyczki z polszczyzną”. Mają one formę prezentacji, którą można wyświetlić uczniom podczas zdalnych zajęć. Scenariusz lekcji wraz z prezentacją został rozesłany nauczycielom drogą elektroniczną. 

 
W niedzielę, 21 lutego br. w mediach akademickich (Radio Index, portal wZielonej.pl) oraz na profilu Instytutu Filologii Polskiej UZ w serwisie społecznościowym Facebook ukaże się nagranie wideo promujące piękną polszczyznę z udziałem studentów i pracowników.

 
Ponadto w dniach od 22 do 26 lutego członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego wraz z pracownikami Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Zielona Góra działającym przy Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, przeprowadzą konkurs dotyczący pojawiających się w polszczyźnie zapożyczeń z różnych języków europejskich.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT