Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na UZ

14 lutego 2022 r.

plakat MDJO-1.jpg

Autorką plakatu jest Joanna Nawlicka, studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (pracownicy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego) zapraszają na świętowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Obchodzone 21 lutego święto ma pomóc w ochronie różnorodności językowej, a przede wszystkim promować dbałość o polszczyznę i poprawne zachowania językowe.

 

Rok 2022 upłynie między innymi pod znakiem polskiego romantyzmu i Marii Konopnickiej. Motywy bliskie ich twórczości pojawiają się w piosenkach patriotycznych, którym przyjrzy się dr hab. Piotr Kładoczny w wykładzie zatytułowanym Stare i nowe polskie piosenki i  pieśni patriotyczne. Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2022 roku na platformie Google Meet. 

 

Organizatorzy przygotowali także scenariusz lekcji okolicznościowej, której realizacja przybliży uczniom ideę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwróci uwagę na bogactwo i piękno polszczyzny. Zasadniczą częścią lekcji są zabawy językowe zatytułowane Potyczki z polszczyzną. Mają one formę gry Kahoot poprzedzonej filmowym wprowadzeniem przygotowanym przez pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej UZ. Scenariusz lekcji wraz z linkiem do nagrania oraz instrukcją obsługi gry został rozesłany drogą elektroniczną. Jak do tej pory zgłosiło się po niego ponad 160 nauczycieli ze szkół w kraju i za granicą.
 

W tym roku działania TMJP swą pracowitością i kreatywnością wsparli studenci II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Joanna Nawlicka jest autorką plakatu promującego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Sara Gaweł narysowała grafiki ilustrujące związki frazeologiczne użyte w grze Kahoot. Roksana Gotfryd, Bartosz Kuc, Eryk Malinowski, Sara Gaweł i Joanna Nawlicka nagrali także sondę okolicznościową z udziałem studentów Wydziału Humanistycznego. 
 

Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania!

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT