Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Nadchodzi czas Fantazji!

23 marca 2021 r.


Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XI edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.
 

fantazje ZG XI (2).jpg

Tegoroczna edycja konkursu ma nieco zmieniony charakter – w tym roku organizatorzy będą czekali na opowiadania, których motywem przewodnim będą URBAN LEGENDS,  jury konkursowe będzie kierowało się motywem tzw. CIEMNEJ STRONY ZIELONEJ GÓRY. Co przez to należy  rozumieć? Miejskie legendy, opowieści szeptane półgłosem, zrodzone z plotek, dawnych zbrodni, fantazji… fantazji autorów opowiadań. Teksty utrzymane w takim klimacie będą mogły zawalczyć o zwycięstwo!

 

Kilka słów o idei konkursu: organizatorzy są zdania, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcieliby, aby biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów rozrastała się co roku o kolejny tomik.


Na półkach czytelników stoi już dziesięć tomów tekstów o fantastycznym mieście, jakim jest Zielona Góra. W 2015 roku Fantazje zwyciężyły w prestiżowym plebiscycie Nasze Dobre Lubuskie. Teksty z antologii dwukrotnie docierały do finału Nagrody Literackiej Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Organizatorzy zachęcają, by jedenasty tom tej antologii był równie wyjątkowy!

 

Konkurs zazwyczaj towarzyszy Bachanaliom Fantastycznym. Z uwagi na sytuację pandemiczną organizatorzy nie są w stanie przewidzieć w jakiej ostatecznie formie uda się zorganizować ten sztandarowy konwent. Zapewniają jednak, że antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XI edycję Fantazji, ukaże się, jak co roku! Zwycięzca tego konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1 000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy.


 

Opowiadania należy nadsyłać do 30 czerwca 2021 r. na adres: fantazjekonkurs@gmail.com. Ich objętość nie może przekraczać 35 tys. znaków.


 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie https://fantazje.adastra.zgora.pl/

 

 

Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski. Kontakt poprzez emaila konkursowego.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT