Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ

23 lutego 2017 r.

 

jezyk-ojczysty-.jpg

 

W piątek 3 marca 2017 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz trzeci będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystości są dla organizatorów okazją, aby upowszechniać przekonanie, że język rodzimy jest ważny, że o polszczyznę warto dbać (nie tylko od święta).


Miejscem obchodów będzie Biblioteka Uniwersytecka. O godz. 10.00 rozpoczną się Potyczki z polszczyzną – konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wezmą udział zespoły z Głogowa, Sulechowa, Szprotawy, Świebodzina i Zielonej Góry. O godz. 13.00 zapraszamy na wykład otwarty prof. Mariana Bugajskiego pt. O kulturze języka.


W przygotowania są zaangażowani pracownicy UZ (członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego) oraz studenci polonistyki i dziennikarstwa.


Przedsięwzięciu patronują: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Sławomir Kufel.Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT