Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Odeszła dr Krystyna Białek z Instytutu Matematyki UZ

17 czerwca 2022 r.

dr Krystyna_Białek.jpg

Fot. Kazimierz Adamczewski.

Z wielkim smutkiem i żalem przekazuję wiadomość, że dnia 13 czerwca br.  zmarła w Nowej Soli w wieku 70 lat  


doktor Krystyna Białek

 

wieloletni i zasłużony pracownik Instytutu Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

W 1985 roku Krystyna Białek uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy zatytułowanej „Właściwości rozwiązań pewnych klas równań diofantycznych”. Jej zainteresowania naukowe dotyczyły teorii liczb. Autorka 8 publikacji. Dr Krystyna Białek była wysoko cenionym i pełnym pasji nauczycielem akademickim, wychowawcą wielu pokoleń studentów.


Dr Krystyna Białek miała ogromne zasługi dla promocji i popularyzacji matematyki w społeczności akademickiej i szkolnej. Od 2007 roku kierowała działaniami na rzecz propagowania idei Międzynarodowego Konkursu „Mathematiques Sans Frontiers” (Matematyka bez Granic) wśród młodzieży szkolnej, nauczycieli matematyki i dyrektorów szkół w Polsce i Regionie Lubusko-Zachodniopomorskim. W latach 2020-2022 pełniła funkcję  Przewodniczącej Komitetu Krajowego tego konkursu.


Brała udział w licznych projektach popularyzatorskich oraz rozmaitych przedsięwzięciach poświęconych wymianie doświadczeń w nauczaniu matematyki na poziomie akademickim i szkolnym. Była opiekunem Koła Naukowego Laboratorium „Matematyczne” Paradoks oraz prowadziła cykliczne warsztaty matematyczne dla licealistów i uczniów szkół podstawowych w ramach „Zielonogórskich Spotkań z Matematyką na UZ”. Była członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej.


Dr Krystyna Białek pełniła liczne funkcje organizacyjne w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Była wiceprezesem Oddziału Zielonogórskiego PTM oraz członkiem Komisji Rewizyjnej PTM.

Jej działalność była dostrzegana i nagradzana przez rektora UZ  i Parlament Studencki.
 

W 2012 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2016 roku uzyskała dyplom uznania PTM.


Pracownicy i  studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego ponieśli bardzo bolesną stratę.

 

                                                                                       prof. Marian Nowak
                                                                        dyrektor Instytutu Matematyki UZ

 

 

 


Pogrzeb odbędzie się 1 lipca 2022 r. o godz. 11.20 w Warszawie, na cmentarzu Bródnowskim w Drewnianym Kościele (ul. Św. Wincentego 83).
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT