Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Odeszła prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz

prof. W. Kononowicz cz.b..jpg

23 lutego 2018 r.

 

 

Z żalem informujemy, że dziś, w to jest w czwartek, 22 lutego 2018 r. zmarła prof. dr hab. inż. arch. Wanda Kononowicz - kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 


Od 1965 r. do 2012 r. Pani Profesor pracowała na Politechnice Wrocławskiej. Z Uniwersytetem Zielonogórskim była związana od 2012 r. Jej specjalnością były: historia i teoria urbanistyki oraz konserwacja zabytków.

 


W 1998 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka broniąc na  Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej rozprawy pt. Wrocław. Kierunki rozwoju urbanistycznego w okresie międzywojennym. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymała w 2009 r.

 


Profesor Wanda Kononowicz była wychowawczynią kilku pokoleń architektów, wypromowała 7 doktorów, zrecenzowała 6 prac doktorskich. W swojej karierze naukowej kierowała kilkunastoma pracami badawczo-naukowymi zajmując się głównie architekturą i urbanistyką XIX i XX wieku.

 


Pani Profesor kochała zarówno pracę badawczą, jak i dydaktykę. Podczas zajęć  w niebanalny sposób dzieliła się ze studentami swoją wiedzą, zyskując tym samym duże uznanie wśród kolejnych roczników przyszłych architektów.

 


Uroczystości pożegnania Pani Profesor odbędą się we Wrocławiu, a pogrzeb w Warszawie.
 

Msza święta w intencji Zmarłej zostanie odprawiona 3 marca 2018 r. o godz. 13:00 w kościele parafialnym pw. Św. Augustyna przy ul. Sudeckiej 90 we Wrocławiu.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 9 marca 2018 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, o godz. 13:00 w kościele pw. Św. Karola Boromeusza zostanie odprawione nabożeństwo żałobne.


Zielonogórskie środowisko akademickie poniosło ogromną stratę.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT