Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Oratorium Mesjasz po raz pierwszy w Zielonej Górze

23 marca 2015 r.

 

 

Już 23 kwietnia 2015 r. o godz. 19.00  w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze będzie można usłyszeć Oratorium Mesjasz G. F. Haendla.

 

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński oraz JE Bp dr Stefan Regmunt - Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

 

 

Dlaczego Mesjasz? Dlaczego Zielona Góra?

 

Oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla należy zarazem do najwybitniejszych, jak i najbardziej znanych kompozycji w całej historii muzyki europejskiej, a wieńczące drugą część Hallelujah jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych. To wybitne dzieło cieszy się niesłabnącą popularnością od ponad 250 lat. Niestety, koncertowe wykonania całości lub nawet większych fragmentów oratorium to w Polsce rzadkość, a zielonogórska publiczność nie miała jak dotąd okazji wysłuchać dzieła na żywo. Brak tego utworu w programach koncertów stanowi więc znaczącą lukę, którą należy wypełnić dając możliwość zaprezentowania zielonogórskiej publiczności haendlowskiego arcydzieła w oryginalnym brzmieniu z wykorzystaniem instrumentów z epoki z udziałem znakomitej obsady wykonawczej.

Od wielu lat także w Zielonej Górze wzrasta grono melomanów zainteresowanych muzyką dawną, a także środowisko muzyków zajmujących się wykonywaniem muzyki minionych epok zgodnie z dostępną wiedzą na temat dawnych technik wykonawczych. Tak zwany nurt „wykonawstwa historycznie poinformowanego” stanowi od wielu lat niezwykle kreatywny kierunek. Wielokrotnie mogliśmy słuchać znakomitych artystów tego nurtu występujących gościnnie na Ziemi Lubuskiej. Koncerty te zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Jednakże Zielona Góra dzięki obecności szkolnictwa muzycznego oraz Uniwersytetu wykreowała przez lata grono osób czynnie zajmujących się właśnie wykonawstwem muzyki dawnej, zarówno instrumentalistów jak i śpiewaków. Niestety większość z nich działa poza środowiskiem lokalnym. Idea scalenia i ukazania tego rozproszonego potencjału legła u podstaw projektu wykonania oratorium Mesjasz w oparciu o artystów związanych z Ziemią Lubuską. Wykonanie tego dzieła z udziałem znakomitych gości zaproszonych z kraju i za granicy jest  znakomitą okazją do dalszego rozwoju jak i promocji naszych osiągnięć artystycznych.

 

Artyści występujący w Oratorium:

 

Marzena Michałowska – sopran

Bogumiła Tarasiewicz – mezzosopran

Karol Kozłowski –  tenor

Maciej Straburzyński – bas

Chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Vox humana”

Polski Chór kameralny „Cantus Polonicus”

Arte dei Suonatori

Bartłomiej Stankowiak – dyrygent

 

Więcej na stronie::

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT