Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Perceptus wspomaga studentów UZ

21 listopada 2022 r.


 

DSC_5909.JPG

1. Rektor UZ, prof. Wojciech Strzyżewski, Jacek Starościc - prezes zarządu Perceptus sp. z o.o., Michał Łysak – student studiów I stopnia na kierunku informatyka na WIEA UZ; dr inż. Grzegorz Bazydło, Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych UZ; fot. D. Legieta

W piątek, 18 listopada br. rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski podpisał trójstronną umowę z firmą Perceptus sp. z o.o. reprezentowaną przez prezesa zarządu Jacka Starościca i Michałem Łysakiem – studentem studiów I stopnia na kierunku informatyka na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ. Umowa dotyczy realizacji przez M. Łysaka pracy dyplomowej na temat Bezpieczny komunikator internetowy oparty o sprzętowy moduł bezpieczeństwa. Promotorem pracy jest dr inż. Grzegorz Bazydło z Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych, a konsultantem ze strony firmy - Jacek Starościc.

 

Celem pracy inżynierskiej jest projekt i realizacja bezpiecznego komunikatora internetowego z wykorzystaniem kryptografii asymetrycznej sprzętowego modułu bezpieczeństwa tzw. HSM (ang. Hardware Security Module). To właśnie HSM będzie „sercem” tworzonego systemu i to on będzie odpowiedzialny za generowanie oraz bezpieczne przechowywanie kluczy kryptograficznych, a także szyfrowanie i deszyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy użytkownikami. Sam komunikator internetowy tworzony jest głównie do zastosowań biznesowych i ma on duży potencjał komercjalizacyjny.

 

Praca realizowana jest na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT