Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pięcioro studentów z UZ uczestnikami programu Narodowa Reprezentacja Akademicka

7 czerwca 2022 r.

 

banner-top-foto-2500-nowe-logo2.png

Uniwersytet Zielonogórski beneficjentem III edycji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Narodowa Reprezentacja Akademicka” na 2022 rok.
Jest to program wsparcia studentów, umożliwiający im jednoczesne studiowanie i realizowanie kariery sportowej.


Ograniczenia czasowe, wynikające z wielu godzin treningów i przygotowań do różnego typu mityngów, częste wyjazdy na zawody i obozy sportowe sprawiają, że studentowi-zawodnikowi trudno jest je pogodzić z systematyczną nauką. Młodzi ludzie stają przed wyborem – kontynuować studia czy zrezygnować z nich i wspiąć się na sportowy Olimp. Ci najlepsi w sporcie niejednokrotnie opuszczają uczelnię, by dorównać swoim idolom ze stadionów czy lekkoatletycznych hal.


„Projekt wsparcia procesu kształcenia studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych adresowanych do studentów-sportowców będących w trakcie kariery sportowej. Program zajęć dydaktycznych będzie realizowany w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, których podział będzie uzależniony od planowanego harmonogramu.” - czytamy na stronie programu.


W tym programie znalazło się pięcioro studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Są to: 

 

 

Natalia Dominiak.jpeg

Natalia Dominiak, fot. arch. prywatne


Natalia Dominiak, studentka III roku wychowania fizycznego (Wydział Nauk Biologicznych), a jednocześnie zawodniczka uprawiająca pięciobój nowoczesny, zawodniczka szkolenia olimpijskiego. W 2019 roku wraz z kolegą z klubu Kamilem Kasperczakiem zdobyli srebrny medal na Mistrzostwa Europy do lat 24 (sztafeta mix). W 2021 roku Natalia zdobyła srebrny medal w sztafecie damskiej na Mistrzostwach Europy Seniorów, złoto na Mistrzostw Polski Młodzieżowców (indywidualnie), a na Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyła brąz indywidualnie i srebro w sztafecie mieszanej. W tym roku Natalia świetnie spisała się na Pucharze Świata Seniorów zajmując 5 miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamil Kasperczak.PNG

Kamil Kasperczak, fot. arch. prywane

 

Kamil Kasperczak, student III roku wychowania fizycznego (Wydział Nauk Biologicznych), a jednocześnie zawodnik uprawiający pięciobój nowoczesny, zawodnik szkolenia olimpijskiego. W 2019 roku wraz z wraz z koleżanką z klubu Natalią Dominiak zdobyli srebrny medal na Mistrzostwach Europy do lat 24 (sztafeta mix). W 2021 zajął indywidualnie 5 miejsce na Mistrzostwach Europy (U21) oraz 7 miejsce na Mistrzostwach Świata (U21). W tym roku Kamil dobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski Seniorów (sztafeta mix), brązowy medal na Mistrzostwach Polski Seniorów (indywidualnie) oraz srebrny medal na Mistrzostwach Polski (indywidualnie U21).
Kamil był objęty wsparciem w ramach programu NRA w poprzedniej edycji, w roku 2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krystyna Kleszcz.jpeg

Krystyna Kleszcz, fot. arch. prywatne

 

Krystyna Kleszcz, studentka I rok ekonomii na studiach II stopnia (na Wydziale Ekonomii i Zarządzania), gimnastyczka uprawiająca skoki na trampolinie. W 2021 roku Krystyna zdobyła  złoty medal na Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, natomiast w tym roku srebrny medal na Pucharze Polski Seniorów.
Krystyna była objęta wsparciem w ramach programu NRA w poprzedniej edycji, w roku 2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Łukasz Popławski.jpg

Łukasz Popławski, fot. arch. prywatne

 

Łukasz Popławski, studentka I roku wychowania fizycznego, na studiach II stopnia (na Wydziale Nauk Biologicznych), gimnastyk uprawiający skoki na trampolinie. W 2021 roku Łukasz wraz z drużyną z klubu UKS „AS” Zielona Góra zdobył Mistrzostwo Polski Seniorów (trampolina drużynowa).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maja Jarosińska.jpg

Maja Jarosińska, fot. arch. prywatne

 

Maja Jarosińska -  studentka I roku na biotechnologii (Wydział Nauk Biologicznych), a jednocześnie zawodniczka strzelectwa sportowego. Jej największe osiągnięcia to: 9 miejsce na Mistrzostwach Europy (pistolet pneumatyczny juniorek), Mistrzostwo Polski Juniorów w pistolecie sportowym. W tym roku Maja zdobyła złoty medal na  Akademickich Mistrzostwach Polski w konkurencji Pistolet Pneumatyczny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kierownikiem Projektu jest: dr Bartłomiej Hes (Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia)

Opiekunami dydaktycznymi (tutorami): dr Grażyna Biczysko (Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia), dr Paweł Szudra (Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości), dr Sylwia Andrzejczak- Grządko (Instytut Nauk Biologicznych)

Logo_ministerstwo_poziom_PL.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT