Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pierwsza komercjalizacja wiedzy w PNT UZ sp. z o.o.

rysunek (1).JPG

13 marca 2016 r.

 

 

W ciągu swej krótkiej historii funkcjonowania Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego sp. z o.o. już może pochwalić się dużym sukcesem w zakresie komercjalizacji wiedzy czyli wdrożeniem wyników prac naukowych. Jest jedynym tego typu ośrodkiem w Lubuskiem, który przeprowadził taki proces.

 


Słowo komercjalizacja brzmi nieco skomplikowanie, ale to prosty mechanizm przeniesienia wiedzy z laboratorium na rynek. Naukowcy prowadząc badania powinni myśleć o tym, jak stworzyć nową technologię, aby zrobić z tego biznes  – tłumaczy prezes Parku dr inż. Roman Kielec. Właśnie tak powinna działać nowoczesna nauka

 

 

W ten sposób postąpił dr inż. Janusz Jabłoński, autor Systemu szyfratora z kluczem jednorazowym, zajmujacy się kryptologią. Swój wynalazek opatentował, a jego dalsze wykorzystanie powierzył PNT UZ sp. z o.o. 
 

 

Rozwiązanie zostało skomercjalizowane poprzez udzielenie ograniczonej licencji na badania przedwdrożeniowe w branży IT. Obecnie trwają prace nad integracją rozwiązania z nową usługą w gotowym produkcie. Wiele rodzimych firm, m.in. z polskiej „Doliny Lotniczej”, jak i firm zagranicznych, zainteresowanych jest kupnem licencji. Uznajemy za wysoce prawdopodobne, iż ten patent znajdzie zastosowanie w administracji i obronności. Obecnie, naszym głównym celem jest budowa prototypu systemu szyfrującego opartego na tym rozwiązaniu. Chcemy stworzyć urządzenie, które zespolone z komputerem, umożliwi szyfrowanie i deszyfrowanie danych, takich jak sygnały wizyjne lub dźwiękowe. Będzie to rozwiązanie dające gwarancję najwyższego poziomu bezpieczeństwa prywatnych danych użytkownikom komputerów czy też smartfonów. Zachęcam więc wszystkich wynalazców i twórców patentów do współpracy z Parkiem i wspólnych badań nad nowymi technologiami  – dodaje prezes R. Kielec.

 


Dr inż. Janusz Jabłoński, twórca wynalazku wyjaśnia: Proponowane rozwiązanie jako „system kryptograficzny z kluczami jednorazowymi” spełnia wymagania Rozporządzenia Wykonawczego Komisji UE 2015/1502 z 8 września 2015 r. w zakresie „uwierzytelniania dynamicznego” i klucza szyfrowania ulegającego zmianie z każdym uwierzytelnieniem w systemie weryfikacji tożsamości danego podmiotu. Jest to raczej pierwsza taka propozycja wykorzystania kluczy jednorazowych w asymetrycznym systemie kryptograficznym. Światowi producenci rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa i identyfikacji typu 2FA oraz uwierzytelniania informują, iż pracują nad podobnymi rozwiązaniami i za kilka lat będą mogli zaproponować rozwiązania oparte na kluczach jednorazowych w uwierzytelnianiu. Ważne jest, aby w wyścigu rozwiązań i produktów dla Cyber-Bezpieczeństwa, województwo lubuskie było liderem i jako pierwsze zastosowało ten wynalazek w administracji oraz przemyśle, tworząc tym samym nowe, bezpieczniejsze produkty dla ogromnego rynku ICT. 

 


Krzysztof Burda 
Kierownik ds. marketingu i współpracy z przemysłem
Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego sp. z o.o.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT