Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a Zespołem Szkół Ekologicznych

29 września 2022 r.

 

DSC_0854r.jpg

Dyrektor Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze - Mariusz Szpakowicz, prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej - dr hab. inż. Roman Stryjski, prof. UZ; fot. K. Adamczewski

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ i dyrektor Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze - Mariusz Szpakowicz, podpisali dzisiaj porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a Zespołem Szkół Ekologicznych.

 

Współpraca ze szkołami jest dla nas priorytetem. Szkoły w Zielonej Górze, ale też w regionie, są dla nas naturalnym źródłem kandydatów na studia, dlatego otwieramy się na uczniów szkół, które kształcą na profilach prowadzonych również na UZ. Takim przykładem jest właśnie inżynieria biomedyczna prowadzona w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej naszego Uniwersytetu. Liczymy na to, że współpraca z Zespołem Szkół Ekologicznych będzie się nie tylko utrzymywać, ale też rozwijać i nie będzie to tylko podpisanie dokumentu, ale realna działalność. – powiedziała prof. M. Mrówczyńska.

 

Że będzie to realna działalność świadczy fakt, że w Szkole już od 1 września uruchomiono klasę o profilu inżynieria biomedyczna. Ponad 30 uczniów z tej klasy będzie uczestniczyć w praktycznych laboratoriach, warsztatach, pokazach oraz wykładach popularnonaukowych organizowanych w Instytucie Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego i na terenie szkoły. Uczniowie już na etapie edukacji w szkole średniej będą mieli okazję zdobyć umiejętności praktyczne posługiwania się najnowocześniejszą aparaturą badawczo-pomiarową stosowaną w spersonalizowanej medycynie.

 

- Podpisanie tego porozumienia, tak jak powiedziała Pani Profesor, nie będzie opierało się tylko i wyłącznie na papierze, który dzisiaj podpisujemy, ale na realnej pomocy Uniwersytetu naszej szkole. Wszyscy wiemy, że nie wszystkie szkoły wyposażone są tak, by zagwarantować dzieciom dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów. Więc możliwość tej współpracy jest dla nas bardzo cenna.powiedział dyrektor M. Szpakowicz.Poza tym ja patrzę na naszą współpracę globalnie – jestem związany z miastem Zielona Góra i moim marzeniem jest, aby młodzież, która kształci się na poziomie szkól ponadpodstawowych pozostała w Zielonej Górze. I to powinien być chyba priorytet w naszej współpracy. Zadbajmy o to, aby młodzież zielonogórska pozostała z nami. – dodał.

 

Również dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej - dr hab. inż. Roman Stryjski, prof. UZ, który będzie odpowiedzialny za realizację podpisanego dzisiaj porozumienia, nie ukrywa, że jednym z podstawowych celów Instytutu jest „wychowanie” sobie przyszłych kandydatów na studia - Bardzo się cieszę, że mamy taką szansę – z jednej strony chcielibyśmy przybliżyć uczniom inżynierię biomedyczną w szkole, a z drugiej strony liczymy na wykształcenie sobie przyszłych studentów. Część zajęć, które przygotujemy dla uczniów, to będą zajęcia normalnie przez nas realizowane, ale będzie też część zajęć przygotowana specjalnie dla nich. Zależy nam na tym, aby zajęcia były na tyle atrakcyjne, żeby uczniowie chcieli u nas studiować. I nie myślimy tutaj tylko o kierunku inżynieria biomedyczna, chociaż ta jest dla nas najważniejsza, ale ogólnie o Uniwersytecie. – powiedział prof. R. Stryjski.

 

Zajęcia z chemii, nanotechnologii, biomechaniki, inżynieria materiałowa będą prowadzone przez pracowników Katedry Inżynierii Biomedycznej.

 

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT