Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pracownicy Instytut Sztuk Wizualnych UZ opracowali stoisko województwa lubuskiego na wystawę EXPO w Dubaju

 

2 grudnia 2021 r.

 

expo_wystawa_Lubuskie_wiz_kolor-v1_fotL_210524.jpg

Wizualizacje koncepcji wystawy EXPO Lubuskiego

Pracownicy Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego opracowali stoisko województwa lubuskiego na wystawę EXPO w Dubaju. Wstępne koncepcje konsultował zespół Instytutu Sztuk Wizualnych. Projekt aranżacji ekspozycji wykonała Joanna Legierska-Dutczak z Pracowni Architektury Wnętrz. W wykonanie prototypów ekspozycji zaangażowały się studentki z Koła Naukowego "Koła Projektowego" UZ.


Polski pawilon jest obecny na wystawie już od października, Nasz region zaprezentuje się w styczniu. Lubskie jest jednym z 10–ciu regionów, które skorzystało z tej formy promocji.


Jak mówi Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak - skoro na Expo spotyka  się światowy biznes, to nie może nas tam zabraknąć, nie może zabraknąć regionu lubuskiego, ponieważ to tutaj w naszym regionie pracują i rozwijają się firmy o niezwykle bogatym potencjale gospodarczym. Firmy, które mogą świetnie konkurować z firmami, z którymi spotkamy się w Dubaju. Ale są też 3 młode firmy, które się świetnie zapowiadają, które  będą szukały partnerów i swojego miejsca na świecie. 


Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego i Instytutu Sztuk Wizualnych UZ podjęto rozmowy na temat koncepcji prezentacji Lubuskiego na EXPO w Dubaju. W pierwszych spotkaniach i konsultacjach online uczestniczyła Prorektor dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, Dyrektor ISW, prof. Paulina Komorowska-Birger wraz z zespołem arystów i projektantów. Z-ca dyrektora ISW, dr Marek Lalko konsultował dobór fotografii. Projekt został oddany i prezentowany z końcem kwietnia przed PAiH i zespołem EXPO. W połowie listopada wykonano testowy prototyp stoiska i prowadzone były konsultacje w Warszawie.
 

W realizację prototypu zaangażowały się studentki i wykorzystały doświadczenia z projektu PETarda Design, realizowanego w ramach uczelnianego konkursu „Klakson -Impuls do innowacji”. Ścieżka ekspozycji uformowana jest z falujących filców PET.


Dostaliśmy dosyć skomplikowane zadanie, ponad 100 m2 ekspozycji, która ma być zamontowana właściwie w niecałą noc i później też bardzo przyciągać widzów do naszego stoiskamówi  Joanna Legierska-Dutczak z Instytut Sztuk Wizualnych UZ.  Zgodnie z założeniami, projekt ma być ukierunkowany na ekologię. Zwiedzający, którzy będą oglądać wystawę, mają nie tylko zerkać na nasze stoisko, ale wejść w głąb, wejść w zupełnie inną przestrzeń. Idea jest taka, że będzie trochę przytłumione światło. Wijąca się ścieżkę zwiedzania wyznaczą fale, nawiązujące do krajobrazu z naszych winnic, do zieleni, do rytmu krajobrazu lubuskiego. Przedzielają je podświetlane kadry krajobrazów. Dodamy multisensoryczne doznania, odgłosy ptaków, wejście w przestrzeń natury. Na końcu wejście w strefę relaksu i chilloutu z projekcją filmu, aby zwiedzający zatrzymywli się przy naszym stoisku.


Prace i cięcie form, tych bardziej skomplikowanych, zostały wykonane na terenie Parku Naukowo Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. w Nowym Kisielinie. Projekt na podstawie wygranego przetargu realizuje firma z Warszawy MPromotion.


Wystawa ma prezentować Lubuskie jako region natury, winiarstwa, turystyki, zgodnie z ideą Polskiego Pawilonu. Region prezentuje także innowacje i przedstawia przykłady eko-designu, zastosowania materiałów z recyclingu oraz re-designu - mebli z utylizowanych turbin wiatrowych. Pokazane zostaną projekty realizowane we współpracy z partnerami zewnętrznymi na Uniwersytecie Zielonogórskim.


Wystawa Lubuskiego prezentowana będzie od 17 do 23 stycznia 2022 r. Na wiosnę zostanie ona sekcjami odtworzona w obiektach instytucji woj. lubuskiego.

 


Studentki, które pojadą na Expo to:


1. Anna Wojciechowska - absolwentka architektury wnętrz I stopnia, studentka I roku grafiki, UZ ISW, pomagała w przygotowaniu wykonawczym sekcji aranżacji z filców PET, dzięki doświadczeniu w projekcie "PETarda Design";


2. Paula Jarosz - absolwentka architektury wnętrz I stopnia., studentka II roku architektury, UZ, mebel - siedzisko plenerowe z turbin wiatrowych, wykonany na podstawie jej projektu koncepcyjnego, będzie wystawiany w ekspozycji Lubuskiego, działa w projekcie "PETarda Design";

3. Weronika Paśnik, studentka II roku architektury wnętrz, studia licencjackie I stopnia UZ ISW, zaangażowana w projekt "PETarda Design";


4. Nina Strzelecka, studentka II  roku architektury wnętrz, studia licencjackie I stopnia, UZ ISW, koordynatorka Programu Erasmus na Wydziale Artystycznym;
 

 

 

2021117_EXPO_W-wa_pokaz_skadr (18).jpg 2021117_EXPO_W-wa_pokaz_skadr (6).jpg
Prototyp testowy sekcji ekspozycji

 

.

 

expo_wiz_sekcja2_obr-v1a_fot_v02_210524.jpg expo_wystawa_Lubuskie_sekcja3_fotL210525.jpg
Wizualizacje koncepcji wystawy EXPO Lubuskiego
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT