Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prof. Zbigniew Izdebski honorowym obywatelem Lubniewic

12 lipca 2017 r.

 

 

Prof. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego niedawno otrzymał tytuł honorowego obywatela województwa lubuskiego, a teraz został honorowym obywatelem Lubniewic. - Gdzie tylko mogę, wspominam o tej miejscowości - mówi prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog, kierownik Katedry Seksuologii Poradnictwa i Resocjalizacji UZ. Ten honorowy tytuł został mu nadany w piątek 7 lipca, podczas uroczystej sesji rady miasta, połączonej z otwarciem Festiwalu Michaliny Wisłockiej


Prof. Zbigniew Izdebski od ponad 30 lat zajmuje się badaniem seksualności człowieka. Jego liczne publikacje i występy doprowadziły go na listę stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Przez lata swojej pracy często spotykał się i zaprzyjaźnił z Michaliną Wisłocką, kobietą - legendą, wybitną popularyzatorką wiedzy na temat seksualności człowieka, uchodzącą za jedną ze sprawczyń „rewolucji seksualnej” w PRL.


– To było 31 lat temu. Właśnie w Lubniewicach przeprowadziłem z Michaliną wywiad. To miasteczko ma dla mnie ogromną wartość sentymentalną.  Dobrze spędza się tutaj czas, przebywa, pracuje. To tu, m.in. powstawała książka „Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości”, napisana przeze mnie wspólnie z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim. – Wystarczy spojrzeć na jezioro i lasy, by poczuć magię Lubniewic – mówi prof. Izdebski.

 

 

ww.jpg
Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, Krystyna Bilewicz, córka dr Michaliny Wisłockiej i Tomasz Jaskuła, burmistrz Lubniewic na Ławeczce Miłości fot. Agata Źrałko, 2013 r. Otwarcie Parku Miłości w Lubniewicach


 

Burmistrz Lubniewic, Tomasz Jaskuła podkreśla, że prof. Izdebski jest najlepszym ambasadorem Lubniewic. Dzięki jego działaniom Lubniewice zostały zauważone, to on, jako konsultant scenariusza w filmie „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” nalegał, by część scen nakręcono tutaj. Doprowadził do powstania biografii Michaliny Wisłockiej, która stała się właściwie ważnym scenariuszem filmu. Wcześniej wątek Lubniewic w życiu Michaliny Wisłockiej nie był powszechnie znany. W filmie słowo „Lubniewice” pada wiele razy. Obliczyliśmy, że za takie lokowanie produktu zapłacilibyśmy nawet pół miliona złotych. Profesor opowiada o Lubniewicach w ogólnopolskich mediach, w życiu nie byłoby nas stać na taki PR. Tymczasem on nie wziął od nas nigdy nawet złotówki, to wynika z jego platonicznej miłości do Lubniewic. Nie mogliśmy bardziej mu podziękować, niż przyznając honorowe obywatelstwo – tłumaczy burmistrz.

 

 

IMG_1570.JPG IMG_1728.JPG

 

 

.

 

 

Odznaczenie.jpg

Uzasadnienie wniosku

 

Profesor Zbigniew Izdebski jest osobą, która bezinteresownie często przy różnego typu okazjach o zasięgu Ogólnopolskim promuje miasto Lubniewice w wywiadach w radiu, telewizji i prasie, podczas wykładów , prowadzonych zajęć a także w swoich publikacjach.


W 2013 roku Profesor Zbigniew Izdebski wraz z władzami miasta Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Zielonogórskim uczestniczył w organizacji otwarcia Parku Miłości połączonego z Debatą o Zdrowiu Seksualnym. Pierwszy raz liczne grono czołowych lekarzy, pedagogów, psychologów, ginekologów i przedstawicieli mediów uczestniczyło w imprezie o takim charakterze w Lubniewicach. W sposób jednoznaczny w swoich wypowiedziach podkreśla, że jeżeli by nie było tej uroczystości zorganizowanej w Lubniewicach nie powstałaby w tak szybkim tempie biografia o Michalinie Wisłockiej autorstwa Violetty Ozminkowskiej. Nie byłoby podstawy do tego, aby na kanwie tej biografii mógł powstać film i nie byłoby też takiego ponownego zainteresowania Sztuką kochania, do której Z. Izdebski napisał wstęp do nowego wydania, w którym także wymieniane są Lubniewice. Wznowiona edycja książki Sztuki kochania przy dużym zaangażowaniu profesora również przyczyniła się do promocji naszego miasta podkreślając rolę Lubniewic w inspiracji do napisania Sztuki kochania. Profesor Zbigniew Izdebski był konsultantem, ds. filmu Sztuki kochania, gdzie dzięki jego namowie ekipa filmowa zgodziła się na realizację części zdjęć do filmu w Lubniewicach. W sposób niewątpliwy przyczynił się do tego że w scenariuszu filmu Lubniewice zajmują około 0,5h. W swoich wypowiedziach podkreśla wartość Lubniewic, jako miejsca o charakterze wypoczynkowym i atrakcyjnym w województwie Lubuskim. Profesor Izdebski angażuje się w różne działania związane z osobą dr Michaliny Wisłockiej, która dzięki niemu stała się osobą identyfikowaną z naszym miastem, a rozpoznawalność jej osoby w porównaniu z ubiegłym rokiem jest zdecydowanie większa . W czasie wielu konferencji naukowych szczególnie medycznych podkreśla walory krajobrazowe
i wypoczynkowe Lubniewic i zachęca do odwiedzania Lubniewic przez różne środowiska i organizowania seminariów naukowych. Jego determinacja
i umiejętności przekonywania o urokach Lubniewic przyczyniły się do tego, że sceny do filmu były kręcone w samych Lubniewicach a nie w okolicach Warszawy.


Obecnie jest zaangażowany w organizację Festiwalu Michaliny Wisłockiej, w pozyskaniu uczestników debaty ze środowisk naukowych, dziennikarzy, mediów. Dzięki jego zaangażowaniu prestiżowymi partnerami Festiwalu Michaliny Wisłockiej jest Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników i firma Polpharma.


Nie ma drugiej osoby, która tak dużo i dobrze by mówiła i promowała Lubniewice w mediach Ogólnopolskich. W swoich książkach np. z Januszem Leonem Wiśniewski wymienia, że książka była napisana również w Lubniewicach.

 

Tomasz Jaskuła

Burmistrz Lubniewic

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT