Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Projekt Antares - cykl misji stratosferycznych z udziałem studentów UZ

13 kwietnia 2018 r.

 

grafika promocyjna_Obszar roboczy 1.jpg

W Kole Naukowym Medycyny Kosmicznej, działającym na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu,  od początku istnienia cenimy trwałe i silne relacje, wynikające z pasji oraz chęci do osiągania pozornie niemożliwego. Nasi przyjaciele z organizacji SimLE są partnerem, z którym wspólnie planujemy rozwijać polski sektor kosmiczny w możliwe najszerszym ujęciu. To dlatego powstał projekt Antares, który w swojej misji łączy studentów z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Politechniki Gdańskiej. Wspólnie tworzymy zgrany zespół, który wkrótce „dotknie nieba”.
 

Astronauci podróżujący w przestrzeń kosmiczną są narażeni na działanie wielu niekorzystnych czynników środowiskowych, w tym promieniowania kosmicznego. Naszym zadaniem jest zbadanie jego wpływu na ludzkie tkanki, oraz stworzenie podstawy do opracowania technologii przed nim chroniącej.

 

Projekt Antares to cykl misji stratosferycznych, podczas których, dzięki technologiom gwarantowanym przez organizację SimLE, jesteśmy w stanie poddać komórki działaniu promieniowania kosmicznego w naturalnych warunkach. Studenci politechniki Gdańskiej, dzięki swoim dotychczasowym pracom, stworzyli balon stratosferyczny, który pozwoli na przetransportowanie ludzkich tkanek w środowisko o zwiększonej podaży promieniowania kosmicznego.

Pierwsza misja testowa odbędzie się w kwietniu 2018 roku.


 

Szczegóły na: http://medycynakosmiczna.pl/badania.html

 

 

A. Szymański

Wiceprzewodniczący KNM

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT