Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Przejście – wystawa w galerii Rondo Sztuki w Katowicach

30 września 2019 r.

przejscie_afisz_RGB.jpg

W najbliższy czwartek, 3 października br. o godz. 18.00 w Galerii+ (galeria Rondo Sztuki) w Katowicach rozpocznie się wernisaż wystawy profesorów: Pauliny Komorowskiej-Birger (UZ) i Adama Romaniuka (ASP Katowice), zatytułowanej „Przejście”.


Artyści planowali wspólną wystawę od kilku lat. Słowa Tamary Książek ze wstępu do monografii Adama Romaniuka „Pomiędzy- grafiką a obrazem wirtualnym”, oddają sens ich wspólnego spotkania na polu artystycznym: „Łączenie różnych sposobów artykulacji, przełamywanie podziałów między technikami, staje się narzędziem koniecznym dla wyrażenia idei. Temat jest tu pretekstem do przeprowadzenia skomplikowanej gry kształtem i barwą , a w efekcie do stworzenia suwerennego dzieła, w którym istotna jest idea.”


Wspólna wystawa dwojga artystów poruszających się w odmiennych dyscyplinach artystycznych, to dialog związany ze zbliżonym myśleniem o strukturze dzieła. Powstałe prace będą przenikały się tworząc przejście pomiędzy strukturą szkła a strukturą kreski wygenerowanej cyfrowo. Instalacja jako główny projekt wystawy wykorzystujący grafikę cyfrową oraz szkło formowane metodą palnikową dopełniona będzie indywidualnymi pracami obojga artystów.


Paulina Komorowska-Birger

W latach 1985 - 1990 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP (obecnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem w 1990 r.. Od 1992 r. pracuje na zielonogórskiej uczelni  (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). W 2012 r. otrzymała tytuł profesora sztuki. Mieszka w Zielonej Górze. Jest autorem około 20 wystaw indywidualnych i brała udział w około 60 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w zbiorach: Corning Musemu of Glass, Corning, NY, USA, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w kolekcji Lubuskiej Zachęty oraz w zbiorach kolekcji prywatnych.

Ostatnie wystawy to: Anioł historii, Modern Art Research Institute of the National Academy of Arts of Ukraine, Kijów, Ukraina, Zielone górą, wystawa prac z Kolekcji BWA w Zielonej Górze i Lubuskiej Zachęty Sztuki Współczesnej, BWA, Zielona Góra, Opresja, Galeria Incydent, Żary,  „Recykling”, wystawa międzynarodowa, Hanoi, Wietnam, Zakład, Galeria Biblioteki Sztuki; UZ, Zielona Góra; Pracownia, Galeria R+, ASP, Szczecin; Kooperacja, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej, Zbąszyń; Fiolet, Galeria Kolegiacka, Poznań; Prosimy o uwagę, Junge Kunst Museum, Frankfurt nad Odrą, Niemcy; Glasschmuck-Fantasien, Międzynarodowa Wystawa Szkła, Zwiesel, Niemcy oraz wystawa indywidualna Selekcja Galeria Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra.


Adam Romaniuk


Urodził się w 1949 roku w Gliwicach. Ukończył katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1968–1973). Uzyskał dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej u prof. Andrzeja Pietscha i w Pracowni Przestrzennego Projektowania Graficznego u prof. Gerarda Labusa. Od 1974 r. jest związany z macierzystą uczelnią, a od 2008 r. również z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. Uprawia grafikę warsztatową, grafikę cyfrową oraz projektową. Zorganizował 81 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 290 wystawach w kraju i za granicą. W ASP pełnił funkcje kierownika katedry, prodziekana oraz prorektora do spraw studenckich i badań naukowych. W latach 2006 - 2011 był członkiem Zarządu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Pełnił funkcję kuratora Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w latach 2006 - 2012. W 2011 r. otrzymał – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był promotorem ponad 170 dyplomów magisterskich i ponad 90 dyplomów licencjackich. W 1997 r. uruchomił Pracownię Grafiki Cyfrowej w katowickiej ASP.


Wystawa będzie czynna do 20 października br.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT