Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Refleksy i refleksje – wystawa w Galerii Rektorat

18 maja 2021 r.

 

DAJEWSKA_REFLEKSY I REFLEKSJE_- plakat.jpg

 

Uniwersytet Zielonogórski i Galeria Rektorat zapraszają na wystawę Małgorzaty Dajewskiej Refleksy i refleksje. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 19 maja o godz. 13.00 w gmachu Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9.

 

        Wystawa jest prezentacją moich dokonań z ostatniego czasu, który obejmuje (co chyba nikogo nie dziwi) okres pandemii. Czas ten ponury i przygnębiający starałam się wypełnić wielobarwnymi bytami o wydźwięku optymistycznym. Zarówno moje szkła, jak i malarstwo, prezentują moje doświadczanie koloru i jego działania na mnie, i oczywiście na odbiorcę. Prezentowane abstrakty odnoszą się do rzeczywistości, stanowią swoisty pamiętnik - zapis symbolicznie ujętych emocji, przeżyć… refleksji wzbogaconych o połyskliwe refleksy na powierzchni szkła.

 

Małgorzata Dajewska

 

 

 

Profesor Małgorzata  Dajewska - urodziła się 30.09.1958 w Sosnowcu. Jest zodiakalną Wagą. W swoim rodzinnym mieście chodziła do szkoły podstawowej uczęszczając równolegle do szkoły muzycznej I stopnia, którą ukończyła w klasie skrzypiec. Swoją edukację kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater, także w Sosnowcu


W latach 1977- 1982 studiowała w Katedrze Szkła PWSSP we Wrocławiu, gdzie miała okazję zdobywać zawodowe „szlify” u takich wybitnych artystów polskiego szkła, jak Henryk Wilkowski, Ludwik Kiczura, Zbigniew Horbowy czy Jerzy Chodurski. Dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego. Od roku 1984 jest pracownikiem  naukowym w Katedrze Szkła. W latach 1996 -  2002 zajmowała stanowisko kierownika Katedry Szkła.  W 2001 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2005- 2008 piastowała stanowisko dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła. Obecnie prowadzi pracownię szkła artystycznego w Katedrze Szkła, która jest kontynuacją pracowni niegdyś prowadzonej przez jej mistrza-prof. Zbigniewa Horbowego i ponownie piastowała obowiązki Dziekana macierzystego wydziału w kadencji 2012-2016. W roku 1995 otrzymała 1 nagrodę w konkursie „ Szkło Polskie'95”. W roku 1996  na Międzynarodowych Targach Poznańskich zestaw użytkowy jej projektu o nazwie „ Aquarius” został nagrodzony złotym medalem. Wszystkie produkowane elementy tego zestawu zostały opatentowane. Także w roku 1996 szklany obiekt  jej autorstwa pt. „ Sprośny Paluch Złego Czarnoksiężnika” władze Wrocławia podarowały Tadeuszowi Różewiczowi na 75 urodziny. W roku 2003 uhonorowana została  jedną z równoległych 10. nagród na wystawie konkursowej „ Szkło -c.d.”  we Wrocławiu


Jest laureatką prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii z roku 2006. W roku 2009 otrzymała za swój dorobek artystyczny Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2012 została odznaczona przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”. W roku 2013 otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis, także z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2016 została uhonorowana nagrodą Miasta Sosnowca za całokształt dorobku artystycznego. W roku 2018 otrzymała honorowy medal „Zasłużony dla Miasta Wrocławia” z rąk nowego prezydenta miasta, Jacka Sutryka.W roku 2019 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Gloria Artis.


W czasie swojej pracy na ASP była nagradzana Nagrodą Rektora 1 stopnia 7 razy oraz Specjalną Nagrodą Rektora. Na zamówienie władz miejskich Sosnowca wykonała dar od miasta dla Ojca Świętego Jana Pawła II- szklaną rzeźbę pt. ” Rozdarta Sosna”. Jest również autorką statuetki „ Złoty Laur Akademicki”, która otrzymał Jan Paweł II od Kolegium Rektorów Dolnego Śląska .Obie rzeźby trafiły do Muzeum Watykańskiego. W roku 2011  to samo gremium zamówiło u niej kolejny „ Złoty Laur Akademicki”, którego nowy wariant trafił do rąk  papieża Benedykta X VII w dniu 24 listopada 2012 roku.


W roku 2013 rajcy Miasta Wrocławia zamówili u niej rzeźbę, którą wręczono honorowemu obywatelowi miasta- wówczas ministrowi KiDzN- Bogdanowi Zdrojewskiemu. W roku 2017 na zamówienie Solidarności Dolnośląskiej wykonała Relikwiarz Krwi Błogosławionego Jerzego Popiełuszki,  umieszczony w Katedrze Wrocławskiej.  Uczestniczyła w około 200 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą oraz miała 25 wystaw indywidualnych- także w kraju i zagranicą.


W swojej twórczości zajmuje się obiektami kształtowanymi metodą " na zimno" oraz zgrzewu w piecu elektrycznym, klejąc poszczególne elementy ze szkła optycznego, szkła zgrzewanego barwnego, często z grawerunkiem i własnymi tekstami napisanymi metodą grawerowania na powierzchni szkła. Można to nazwać "techniką własną". Prace zazwyczaj mają wydźwięk intencjonalny.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT