Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rosyjska publikacja prof. Lilianny Kiejzik z Instytutu Filozofii UZ

2 marca 2021 r.

Георгий Васильевич Флоровский. Из частного собрания Анастасии Копршивовой.jpg

Fot. Materiały archiwalne. Ojciec Gieorgij Wasiljewicz Florowski.

W Moskwie ukazała się książka "Протоиерей Георгий Флоровский: Письма к брату Антонию" составиель, предисловие, комментарии, подготовка текста Лилианна Киейзик, wydana przez  wydawnictwo Państwowego Uniwersytetu Prawosławnego św. Tichona w Moskwie. Jest ona krytycznym opracowaniem korespondencji jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku ojca Gieorgija Florowskiego (1893-1979, działacza ekumenicznego i filozofa) do brata Antona Florowskiego - historyka. To książka prof. Lilianny Kiejzik z Instytutu Filozofii UZ.


Obaj bracia Florowscy musieli emigrować z Rosji. Ojciec Gieorgij Florowski pracował w Pradze, Paryżu, a od lat 50-tych XX w. w USA. Opublikowane listy do brata po raz pierwszy zostały udostępnione szerszej publiczności.  Prof. L. Kiejzik odkryła je w archiwum Słowiańskiej Biblioteki w Pradze, w 2018 roku. Prowadziła wówczas projekt grantowy, zatytułowany „Drugi plan: kobiety w filozofii rosyjskiej”. Wydana obecnie książka jest niejako „produktem ubocznym” pracy nad grantem. W ramach projektu prof. L. Kiejzik wydała listy siostry o. G. Florowskiego - Klaudii Florowskiej do braci (pierwszej w Rosji kobiety – prywatnego docenta, pracownika Uniwersytetu w Odessie - do czasu wymuszonej emigracji w 1920 roku). Ta książka z kolei została opublikowana w wydawnictwie UZ.


W 2018 roku, na zaproszenie Rosyjskiej Akademii Prawa w Moskwie prof. L. Kiejzik prowadziła wykład dotyczący reformy kształcenia w Polsce. Wówczas spotkała się z rektorem Uniwersytetu Prawosławnego i wspólnie omówili warunki wydania publikacji, o której wyżej piszemy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT