Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rozstrzygnięcie konkursu SECO/WARWICK i WM UZ.

11 maja 2018 r.

 

 

Wczoraj, czyli w czwartek, 10 maja br. odbyło się zakończenie konkursu zorganizowanego pod egidą SECO/WARWICK i Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konkurs został ogłoszony w grudniu 2017 r. w ramach projektu SECO/GENERATION i był skierowany do studentów Wydziału Mechanicznego UZ.

 


Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie mechanizmu otwierania/zamykania drzwi przedsionka z płukaniem próżniowym pieca komorowego. Początkowo konkurs był adresowany do grup studentów liczących 3 osoby lub więcej. Jednak z uwagi na to, że zgłosili się też indywidualni uczestniczy, zasady zostały zmienione.

 


Trzech studentów studiów II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn - Jakub Boryń, Michał Wiśniewski i Dominik Radzik - zdobyło ex aequo pierwsze miejsce. Zaproponowane przez nich rozwiązania były na bardzo zbliżonym, dobrym poziomie. Nagrodą były vouchery na certyfikowany kurs SolidWorksa „Części, Rysunki, Złożenia”.

 


Opiekunem merytorycznym ze strony SECO/WARWICK i twórcą koncepcji technicznej konkursu był Jerzy Górka, kierownik Zespołu Konstruktorów. Opiekunem merytorycznym ze strony Wydziału Mechanicznego UZ był dr inż. Wojciech Babirecki.

 


Koncepcja konkursu była oparta na realnym projekcie, „żywym organizmie”.  Urządzenie, w którym zastosowano podobny mechanizm, zostało właśnie wyprodukowane i w najbliższym czasie będzie wysłane do Indii (w urządzeniu nie skorzystano z rozwiązania zaproponowanego przez studentów, gdyż projekt pieca został zakończony wcześniej).

 


We wczorajszym spotkaniu wzięło udział około 20 osób, w tym prodziekan Wydziału Mechanicznego UZ - dr inż. Piotr Gawłowicz. Plan dnia przewidywał szkolenie BHP, wizytę na hali produkcyjnej i w laboratorium metalograficznym, ogłoszenie wyników konkursu oraz omówienie ich przez opiekunów merytorycznych ze studentami podczas indywidualnych rozmów.

 

 

POKOLENIE/SECO - modelem nowoczesnej współpracy nauki i biznesu.

 

SECO/WARWICK, światowy gigant technologii obróbki cieplnej metali ze Świebodzina. Od blisko 2 lat realizuje projekt budowania POKOLENIA/SECO (ang. SECO/GENERATION), mający na celu pokazanie młodym ludziom wizję technologicznego zdobywania świata, by pobudzić ich wyobraźnię, aktywować motywację do nauki, a w dalszej perspektywie chęć do pracy.


POKOLENIE/SECO to termin, którego używamy w związku z naszym programem edukacyjnym - tłumaczy Katarzyna Sawka, dyrektor marketingu grupy SECO/WARWICK. - Współpraca świata biznesu i nauki staje się naszą codziennością. Chcemy wychowywać kolejne pokolenia pracowników, stąd nasza aktywność we współpracy z różnymi placówkami edukacyjnymi.

 


Program POKOLENIA/SECO obejmuje m.in. współpracę z Uniwersytetem Zielonogórskim, na którym już trzy razy odbył się tzw. SECO/DAY. Składały się nań prelekcje, warsztaty, konkursy i testy. Ich celem było nie tylko przybliżenie studentom firmy, ale dzielenie się wiedzą, praktycznymi umiejętnościami i wszystkim tym, co może poszerzyć perspektywę młodych ludzi na to, co mogą robić w życiu.


Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim obejmuje wykłady, warsztaty, prelekcje i szkolenia prowadzone przez ekspertów SECO/WARWICK z różnych dziedzin biznesu, zarządzania, technologii i komunikacji, którzy przekazują w formie praktycznej wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin zawodowych oraz uczą samorozwoju, motywują do poszukiwań i wyzwań. Wspólnie z nimi realizowane będą projekty badawcze, rozwijane i zakładane koła naukowe.

 

 

Nauka i biznes to dobry duet

 

Aktywność we współpracy z uczelnią jest wynikiem, charakterystycznej dla sektora nowych technologii, dynamiki rozwoju. Jest zatem jednym z elementów długofalowej inwestycji i strategii firmy. Bliska współpraca nauki i biznesu przyniesie studentom ciekawe perspektywy rozwojowe i możliwość zetknięcia się z realnymi problemami i zagadnieniami technicznymi. Wpłynie też na tworzenie nowych miejsc pracy dla coraz lepiej przygotowanych do pracy specjalistów.

 

 

Tekst: Izabela Blaszak, kierownik działu HR  w SECO/WARWICK

 


Zdjęcia: Mirosław Panek SECO/WARWICK.

 

 

wycieczka po Secowarwick.jpg Michał Wiśniewski.jpg
Zwiedzanie SECO/WARWICK. Michał Wiśniewski prezentuje swój dyplom i voucher na szkolenie.
Jakub Boryń właściwy.jpg Dominik Radzik.jpg
Stoją od lewej: dr inż. Wojciech Babirecki UM UZ, Izabela Błaszak Kierownik Działu HR SECO/WARWICK, Jerzy Górka, kierownik Zespołu Konstruktorów, który wręcza dyplom Jakubowi Boryniowi. Izabela Błaszak wręcza dyplom Dominikowi Radzikowi. Z tyłu stoi Jerzy Górka.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT