Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ruszają wyczekiwane remonty uniwersyteckich akademików na Kampusie A

14 stycznia 2021 r.

 

DS Rzepicha - całość (2).jpg

DS "Rzepicha", fot. K. Adamczewski

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna remont akademików na Kampusie A. Uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków budżetowych państwa na przebudowę i termomodernizację Domu Studenta „Rzepicha” w wysokości 7,5 mln zł. Dodatkowo ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój) otrzyma 440 tys. zł na wbudowanie szybu windowego i montaż windy dostosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pozostałe koszty to środki własne uczelni. Całkowity koszt inwestycji wynosi 10 mln zł.

 

Budynek Domu Studenta „Rzepicha” położony na  Kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego wybudowany został 1964 roku. Studenci mieszkają na I, II i III piętrze, parter to pomieszczenia Parlamentu Studenckiego, pokoje gościnne i biuro kierownika DS-u, a w piwnicy znajdują się pomieszczenia gospodarcze i konserwatorskie. Przebudowie podlegać będą trzy górne kondygnacje budynku. Zlikwidowane zostaną wszystkie wspólne kuchnie czy łazienki. W wyniku przebudowy powstanie 60 segmentów mieszkalnych (po 20 na każdym piętrze) składających się z dwóch pokoi, aneksu kuchennego i łazienki, w których można będzie zakwaterować 179 studentów. Akademik „Rzepicha” będzie kolejnym Domem Studenta, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie wbudowana tam winda, która ułatwi przemieszanie się. Dodatkowo powstaną pomieszczenia wspólne, takie jak pralnie czy suszarnie. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Dzięki temu poprawi się standard i warunki lokalowe dla studentów. Ocieplenie budynku dodatkowo obniży koszty jego eksploatacji. Prace remontowe mają się rozpocząć po zakończeniu procedury przetargowej. Budynek ma być oddany do użytku do końca tego roku.


Dwa kolejne akademiki, mieszczące się na Kampusie A, również w najbliższym czasie przejdą renowację. Mowa o Domu Studenta „Piast” i Domu Studenta „Ziemowit”, które mają przejść termomodernizację, zostaną dobudowane windy wraz z podjazdami dla niepełnosprawnych. Stare drewniane okna zostaną wymienione. Koszt modernizacji obydwu budynków szacowany jest na łączną kwotę 3 800 000 zł. Środki na ten cel będą pochodziły z obligacji. Przetargi zostaną ogłoszone pod koniec tego roku. Realizacja robót planowana jest w roku 2022.

 

 

Parking na kampusie A.jpg

Budowa parkingu na Kampusie A UZ, fot. D. Legieta

Duże zmiany na Kampusie A szykują się również dla zmotoryzowanych studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właśnie kończy się budowa parkingu dla samochodów osobowych, który pomieści 130 pojazdów. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta i jego koszt szacowany jest na 1 040 000 zł. Miejsca parkingowe powstaną w miejscu, gdzie mieściła się kotłowania i wzdłuż ul. Szafrana, gdzie pojawi się 27 stanowisk. W północnej części parkingu zostaną wykonane schody umożliwiające dojście do ul. Szafrana.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT