Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ruszyły zapisy do Legii Akademickiej – szkolenia wojskowego dla studentów UZ

8 marca 2021 r.

Legia Akademicka wł.jpg

Uniwersytet Zielonogórski już po raz trzeci rozpoczął rekrutację do Legii Akademickiej (program Ministerstw - Obrony Narodowej oraz Edukacji i Nauki). Pierwsze zajęcia teoretyczne rozpoczną się w kwietniu br.


LEGIA AKADEMICKA to szkolenie dla studentów, którzy fakultatywnie, w ramach studiów, przechodzą wojskowe szkolenie teoretyczne wsparte samokształceniem na platformie e-learningowej, a podczas wakacji odbywają szkolenie praktyczne, które kończy się egzaminem i uroczystą przysięgą wojskową.
 

Teoretyczna część ochotniczego szkolenia studentów obejmuje 15 godzin zajęć. Po jej zakończeniu studenci mogą odbyć ćwiczenia wojskowe na poligonie, czyli zajęcia praktyczne. Do 2020 r. realizowano dwa praktyczne moduły szkoleniowe, z czego każdy trwał trzy tygodnie. Pierwszy z nich, moduł szkolenia podstawowego, kończy się egzaminem i jest przepustką do złożenia przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Tym samym zakończenie szkolenia podstawowego dopuszcza ochotnika do odbycia modułu szkolenia podoficerskiego zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala, dając mu status podoficera rezerwy.


W tym roku akademickim wprowadzono dodatkowo moduł oficerski, mający charakter pilotażowy. Tak jak moduł podstawowy i podoficerski będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

 

Studenci zainteresowani modułem podstawowym i podoficerskim mogą rekrutować się na dowolnej uczelni, która zgłosiła akces udziału i organizacji części teoretycznej. Osoby zainteresowane modułem oficerskim powinny wysłać wniosek do Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej“, gdzie odbędą się rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów.Pod adresem https://cutt.ly/Biuletyn1 znajduje się link do biuletynu informacyjnego nr 1 na temat Legii Akademickiej dostępny na platformie SWAY.


Na Uniwersytecie Zielonogórskim rekrutacja do Legii Akademickiej rozpoczęła się 5 marca br.

Na stronie http://rekrutacja.uz.zgora.pl/rekrutacja-do-legii-akademickiej/ dostępny jest wniosek OCHOTNIKA  w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka” wraz z oświadczeniem  RODO.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT