Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Stanisław Vincenz – „Dialog o losie i duszy” – zapraszamy do Biblioteki UZ na wykład, wystawę i film.

biblioteka wystawa_ZielonaG_2018-1.jpg

 

12 marca 2018 r.

 


Dialog o losie i duszy” - Stanisław Vincenz (1888-1971) to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w najbliższą środę,  14 marca br. o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej, przy al. Wojska Polskiego 71. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład dr Jana Choroszego z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz projekcja filmu „Śladami Vincenza" w reżyserii Waldemara Czechowskiego.

 


Stanisław Vincenz, urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Pisarz był Polakiem. Pochodził z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu. Brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 r. przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia. Ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie.

 

Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, objętych w PRL-u zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginalizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej. Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości. Przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

 


Scenariusz wystawy przygotował Jan A. Choroszy - pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej (1991) i studiów poświęconych Vincenzowi, pomysłodawca wortalu http://www.vincenz.pl .


Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak.


Wystawa będzie czynna do 4 kwietnia br.

 


Serdecznie zapraszamy.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT