Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci Collegium Medicum zorganizowali akcję Zdrowie pod kontrolą w Galerii Focus Mall

28 listopada 2022 r.

 


 

IMG_3858.JPG

W sobotę, 26 listopada 2022 r. w Galerii Focus Mall w Zielonej Górze odbył się  finał tygodniowej akcji profilaktycznej „Zdrowie Pod Kontrolą” o organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, którego członkami są studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

W minionym tygodniu promowano wiedzę na temat: zdrowia psychicznego, chorób zakaźnych, pierwszej pomocy, chorób przewlekłych oraz zdrowia dzieci. Przez cały dzień Podczas sobotniego wydarzenia, przez cały dzień, dostępne były stanowiska:

- pomiar glikemii przygodnej (za pomocą glukometrów firmy GENEXO badano poziom glukozy we krwi oraz edukowano o cukrzycy typu I i II, ich przyczynach i działaniach mogących zapobiegać zachorowaniu (na cukrzycę typu II), udział w powyższych badaniach wzięło przeszło 200 osób.

- pomiar ciśnienia - sprawdzając ciśnienie tętnicze zaznajamiano z obsługą urządzeń do samodzielnego monitorowania ciśnienia tętniczego jednocześnie edukując na temat nadciśnienia, jego przyczyn, możliwych konsekwencjach i prewencji, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Pomiarów ciśnienia podjęło się przeszło 100 osób.

- badania testowe w kierunku wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Żadna z przeszło 100 osób, które zdecydowały się na udział w badaniu nie otrzymała pozytywnego wyniku testu na (HCV).

- stanowisko psychiatryczne, gdzie chętne osoby wykonywały krótki kwestionariusz phq-9 przygotowany przez Angelini Pharma, który służy do oceny objawów depresji. W testach wzięło udział ponad 30 osób.

- stanowisko fundacji DKMS, pozwoliło dołączyć do grona potencjalnych dawców krwi i szpiku kostnego. Zdecydowały się na to 31 osoby.

- stanowisko programu ProfiRAKtyka, edukowało na temat samobadania jąder i piersi w celu diagnostyki zmian nowotworowych powyższych narządów. Wyedukowanych zostało przeszło 80 osób.

- stanowisko Szpitala Pluszowego Misia, pozwoliło najmłodszym uczestnikom sobotniego wydarzenia wcielić się w lekarzy i wyleczyć pluszowe misie z najróżniejszych chorób. Udział wzięła w tej przygodzie przeszło 100 dzieci.

- stanowisko Ratowanie Na Spontanie, oferowało możliwość nauki pierwszej pomocy, zasad prowadzenia resuscytacji jak i udzielenia odpowiedzi na wiele innych sytuacji zagrożenia życia i/ lub zdrowia: omdlenia, zranienia, wypadki komunikacyjne, zatrucia. udział wzięło przeszło 150 osób.

- stanowisko badań ultrasonograficznych, lekarze wykonywali badania USG tarczycy i aorty brzusznej. Przeprowadzenie tych badań nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca z Okręgową Izbą Lekarską i i fundacją Mocni na Starcie oraz firmą MIRO i Urzędem Marszałkowskim województwa Lubuskiego. Przebadano 161 osób.

 

W organizacji wydarzenia wzięło udział 37 Studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, co pozwoliło na przebadanie i wyedukowanie przeszło 1000 osób.
 

 

***

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny - IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organziają studencką. Poprzez 140  organizacji krajowych należą do niej studenci ze 129 państw. W ramach IFMSA działa ponad 1 300 000 młodych ludzi na świecie.

 

Przynależność do organizacji jest dobrowolna - każdy student medycyny i młody lekarz może stać się jej członkiem po wypełnieniu deklaracji członkowskiej. Stowarzyszenie posiada swoje oddziały na wszystkich Wyższych Uczelniach Medycznych w Polsce.

 

 

IMG_3860.JPG IMG_3862.JPG IMG_3863.JPG IMG-20221129-WA0014.jpg

Akcja profilaktyczna „Zdrowie Pod Kontrolą” w Galerii Focus Mall w Zielonej Górze zorganizowana przez studentów CollegiumMedicum UZ; fot. organizatora

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT