Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci UZ przebiegli Półmaraton Zielonogórski!!!Studenci UZ przebiegli Półmaraton Zielonogórski!!!


13 września 2017 r.

 


Kilkunastu studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego bierze udział w programie naukowym „Biegający Student”, którego celem jest zbadanie zmian zachodzących w organizmie pod wpływem cyklicznego, systematycznego treningu biegowego. Pomysłodawcą oraz prowadzącą program jest Agnieszka Grad-Rybińska ze Studium Wychowania Fizycznego, trenerka lekkiej atletyki, biegaczka, maratonka.  Program rozpoczął się w kwietniu 2017 roku a jego uczestnikami są studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, ochotnicy, którzy wcześniej biegali czysto rekreacyjnie lub z bieganiem nie mieli jeszcze do czynienia. Zgłoszeni przed rozpoczęciem treningów poddani zostali szeregowi badań i testów między innymi: pomiarom antropometrycznym, analizie składu ciała, badaniom biochemicznym, testom wydolnościowym oraz wzięli udział w teście Coopera. Badania te wykonywali specjaliści, pracownicy naukowi Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu: prof. UZ Ryszard Asienkiewicz, prof. UZ Jan Kosendiak, dr Mateusz Rynkiewicz.

 

Do udziału w programie zgłosiło się 48 studentów i studentek. Podawali oni  różne powody przystąpienia do programu, zdecydowanie najczęstszym była chęć poprawy sprawności fizycznej, utrata wagi oraz chęć rozpoczęcia przygody z bieganiem pod okiem trenera. Na początku maja badani otrzymali pierwsze plany treningowe zakładające trzy treningi biegowe w tygodniu. Plany w wersji online pozwalały na kontrolę ich realizacji oraz stały kontakt z trenerem. Równolegle rozpoczęły się też wspólne treningi z trenerem, początkowo dwa razy w tygodniu a w okresie wakacyjnym raz w tygodniu. Nie były one jednak obowiązkowe.  Finałem programu był udział w jednym z dwóch biegów odbywających się w Zielonej Górze: 10 kilometrowym Biegu Bachusa oraz Półmaratonie Zielonogórskim. Plany przygotowywały do półmaratonu jednak studenci mogli wybrać krótszy dystans.

Do końca programu dotrwało 19 ”biegających studentów”. Dwie osoby wystartowały i ukończyły  Bieg Bachusa, 13 zgłosiło chęć udziału w półmaratonie, 4 osoby ukończyły program jednak z rożnych przyczyn nie wzięły one udziału w zawodach. Wszyscy studenci, którzy wzięli udział w biegach przekroczyli linię mety. Gratulujemy!!!
 

Studentom, którzy dotrwali do końca programu zostaną powtórzone badania dzięki czemu możliwe będzie dokonanie analizy zmian jakie zaszły w ich organizmach po 5 miesiącach systematycznego biegania. Już teraz jednak widać ogromne zmiany jakie zaszły w ich podejściu do podejmowania wysiłku fizycznego, dbałości o swoje zdrowie i sprawność. Bieganie stało się częścią ich życia i po ciężkich początkach sprawia teraz przyjemność i daje satysfakcje.

 

 

 

BS.JPG DSC_0301.JPG
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT