Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci z Koła Naukowego BiomedUZ stworzyli protezę dla psa ze schroniska w Nowej Soli

8loqdImQ.jpeg

fot. arch. prywatne, na zdjęciu: inż. Filip Andruszkiewicz z psem Reksio.

6 maja 2019 r.

Reksio zyskał nową protezę kończyny! Jest psem pochodzącym z przytuliska w Nowej Soli, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku i późniejszych komplikacji musiał przejść amputację części przedniej łapy. Od kilku dni jest szczęśliwym użytkownikiem protezy, którą specjalnie dla niego przygotowało Koło Naukowe BiomedUZ, działające pod opieką Zakładu Inżynierii Biomedycznej. Głównym autorem koncepcji jest student mgr inż. Filip Andruszkiewicz. Pochodzi z Zielonej Góry. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej (z tytułem magistra administracji). W marcu tego roku uzyskał tytuł inżyniera na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest pomysłodawcą i głównym wykonawcą projektu, którego współautorką jest także inż. Aleksandra Jędrzejewska, która pomagała przy zbieraniu informacji na temat anatomii i materiałów oraz pomagała przy wykonywaniu wydruków 3D.

 

 

O Reksiu:

Reksio stracił część przedniej, lewej łapy na skutek potrącenia przez pociąg. Niedługo po tym zmarł jego właściciel, a pies trafił do nowosolskiego przytuliska. Ze względu na brak możliwości prawidłowego chodu podupadał na zdrowiu. Pogorszyła się jego kondycja ogólna, jak i sylwetka. Z tych powodów nie znalazł nowego domu i trafił pod opiekę jednej z wolontariuszek.

 

O projekcie:

Możliwość prawidłowego chodu jest kluczowa dla zdrowia czworonogów. Bez możliwości uczestniczenia w spacerach, pogarsza się ich ogólna kondycja fizyczna, od wydolności po układ hormonalny, a co za idzie także metabolizm. Nierównomiernie obciążony kręgosłup zaczyna się deformować, a nieobciążone kości kikuta ulegają powolnej demineralizacji. Deformacje układu kostnego w okolicy klatki piersiowej mogą skutkować problemami z oddychaniem.


Koszt protez dostępnych na rynku jest zbyt wysoki dla możliwości finansowania przytuliska, dlatego powstał pomysł stworzenia protezy przez Koło Naukowe BiomedUZ. Pomysł na projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów oraz wykładowców.


Proteza składa się z dwóch elementów. Sztywnego, który wyściełany jest wkładką żelową i ma kontakt z kikutem, wykonanego metodą druku 3D. Sprężystego z włókna szklanego i żywicy epoksydowej, którego ugięcie podczas chodu ma symulować pracę stawu oraz dawać amortyzację i zapobiegać przeciążaniu pozostałych stawów w kończynie. Element sprężysty wykonano na formie wydrukowanej na drukarce 3D.


Elementy połączone są dwoma śrubami i można je łatwo wymieniać w razie konieczności. Od dwóch tygodni Reksio nosi prototyp i jest to okres próbny, który pozwoli ocenić jakie modyfikacje należy wprowadzić, aby lepiej dostosowań protezę do jego potrzeb. Na chwilę obecną planowana jest modyfikacja geometrii elementu sprężystego (w niewielkim stopniu) oraz ochrona elementu sprężystego przed ścieraniem.


Elementy drukowane zaprojektowano w programie SolidWorks. Realizacja projektu byłaby niemożliwa bez pomocy: dr inż. Agnieszki Mackiewicz, dr inż. Janusza Walkowiaka, dr inż. Małgorzaty Śliwy.

 

 

Jeśli chcesz adoptować zwierzę, zapraszamy na:

https://www.facebook.com/NowosolskieAdopcjeZwierzat/

 

 

stnpyseQ.jpeg UQfqBI9A.jpeg 58822282_2456432594583989_2067043613535109120_n.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT