Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Stypendia twórcze i artystyczne Prezydenta Miasta także dla przedstawicieli UZ

26 czerwca 2020 r. 

Wczoraj, 25 czerwca 2020 r. w Sali Ślubów zielonogórskiego ratusza Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki wręczył 15. młodym ludziom stypendia twórcze i artystyczne 2020. Prezydentowi towarzyszyli: dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra – Wioletta Haręźlak oraz radny Rady Miasta Zielona Góra, choreograf i tancerz  Filip Czeszyk. Wręczenie stypendiów ma na celu uhonorowanie najbardziej obiecujących zielonogórzan. Laureaci reprezentują cztery dziedziny sztuki: muzykę, literaturę, sztuki plastyczne i taniec.


Wśród wyróżnionych są trzy osoby związane obecnie bądź w przeszłości z Uniwersytetem Zielonogórskim. Oto one:

Stypendium z dziedziny literatury otrzymała Paulina Korzeniewska – Nowakowska. Utalentowana poetka, tłumaczka, filolog angielski. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo. Opublikowała dwie książki poetyckie. Jej debiutancki tom ,,Usta Vivien Leigh” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 r. została uhonorowana Lubuskim Wawrzynem Literackim w dziedzinie poezji za tomik ,,Pogodna biel dobrego samopoczucia” , wydany przez Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2016.


Pracuje w Instytucie Neofilologii UZ. Stypendystka Miasta Zielona Góra również w 2018 r.


Stypendia z dziedziny sztuk plastycznych otrzymali:


Liwia Litecka – w 2012 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Zielonej Górze.  W 2019r. uzyskała tytuł magistra sztuki z malarstwa na Wydziale Artystycznym UZ. Uczestniczka zagranicznych i ogólnopolskich plenerów oraz festiwali z zakresu sztuk wizualnych. Jej twórczość obejmuje przede wszystkim malarstwo olejne na płótnie i na desce, fotografię oraz grafikę warsztatową. Obecnie kontynuuje studia magisterskie na kierunku sztuki wizualne w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ i udziela się w organizacjach studenckich. Wcześniej stypendystka Miasta Zielona Góra w latach 2018 i 2019.


Kacper Będkowski pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze. Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, wyróżniający się już w okresie studiów. Po studiach Kacper kontynuuje działania twórcze. Bierze udział w prezentacji lokalnego środowiska artystycznego ,,Salon Jesienny”, a jego dyplom, który obronił w 2018 r. z wyróżnieniem, znalazł się  na wystawie najlepszych dyplomów Instytutu Sztuk Wizualnych UZ ,,Shoty 4”. W 2019 r. prace artysty zakwalifikowano do prestiżowej wystawy Biennale Grafiki Studenckiej w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. 

 

Stypendia otrzymali także:

- w dziedzinie muzyki: Hanna Rogoża, Kamil Janas, Jakub Mroczek, Mikołaj Woźniak, Amelia Maszońska, Mateusz Makuch, Aleksandra Mandryk, Adam Skalski, Jakub Przybycień, Kacper Łyczkowski;


- w dziedzinie tańca: Kamila Szałęga i Sebastian Wojtania.

 

Wszystkim stypendystom gratulujemy przyznanych wyróżnień.

Laureaci nagród o.k..jpg Paulina Nowakowska 1.jpg Liwia Litecka 2A.jpg Kacper.jpg
Stypendyści 2020 r. Paulina Korzeniowska-Nowakowska. Liwia Litecka. Kacper Będkowski.

(Informację przygotowano na podstawie aktualności ze strony http://www.zielona-gora.pl. Stamtąd pochodzą również opublikowane powyżej zdjęcia.)

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT