Stypendium dla najzdolniejszych młodych naukowców dla dr. K. Dudka z Instytutu Fizyki UZ

14 maja 2019 r.

 

START_KKD.PNG

Fot. archiwum prywatne K. Dudka

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 27. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je 100 młodych badaczy. Miło mi poinformować, że wśród nich jest dr Krzysztof Dudek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 25 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

 

Dr Krzysztof Dudek otrzymał stypendium w dziedzinie inżynierii materiałowej. Jego badania dotyczą przede wszystkim mechanicznych metamateriałów oraz sposobów ich zastosowania w różnych gałęziach fizyki stosowanej i inżynierii. W swoich pracach Krzysztof Dudek stara się pokazać różne sposoby użycia tego typu struktur, między innymi w celu zaprojektowania materiałów o nietypowych właściwościach mechanicznych, kontroli ruchu obrotowego obiektów takich jak satelity czy turbiny wiatrowe, zaprojektowania nowoczesnych urządzeń ochronnych, opracowania modeli teoretycznych, które mogą zostać wykorzystane przy projektowaniu lodówek magnetycznych i wielu innych. Jego prace zostały opublikowane w licznych czasopismach recenzowanych, w tym między innymi w prestiżowym czasopiśmie Scientific.

 

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych badaczy przed trzydziestką reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem Fundacji. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznymi, liczy już ponad 3 000 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.


Stypendia są przyznawane w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość dotychczasowego dorobku naukowego kandydatów. Laureaci konkursu 2019 zostali wyłonieni spośród 899 kandydatów. Średni wiek laureatów wynosi prawie 29 lat, a 60 % nagrodzonych posiada stopień doktora (przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce wynosi około 35 lat).


Łączna kwota, jaką Fundacja przeznaczy na stypendia START w 2019 r. wynosi ok. 3 mln złotych.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT