Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Szpital Uniwersytecki zakwalifikowany do lecznic ogólnopolskich

15 września 2017 r.

 

Szpital.jpg

To był jeden z najważniejszych celów utworzenia Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Po zmianie struktury właścicielskiej Narodowy Fundusz Zdrowia przekwalifikował lecznicę. Zamiast do szpitali III stopnia, klinika w Zielonej Górze została zaklasyfikowana do poziomu ogólnopolskiego.To oznacza większe pieniądze na leczenie Lubuszan – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.


Przypomnijmy, tzw. sieć szpitali to nowość w służbie zdrowia. Lecznice, które się w niej znalazły nie będą już miały kontraktów na dotychczasowych zasadach, ale środki z NFZ dostaną w formie ryczałtu. Co istotne – szpitale w sieci dzielą się na sześć poziomów systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Trzy pierwsze poziomy to szpitale powiatowe i wojewódzkie. W grupie specjalistycznej są: pediatryczne, onkologiczne lub pulmonologiczne oraz ogólnopolskie. Póki szpital w Zielonej Górze był lecznicą nadzorowaną przez Samorząd Województwa – kwalifikował się do III poziomu zabezpieczenia. Zmiana struktury właścicielskiej (51 % udziałów – Uniwersytet Zielonogórski, 49 % - Województwo Lubuskie) pozwoliła na zakwalifikowanie lecznicy do poziomu ogólnopolskiego.


To istotna zmiana z finansowego punktu widzenia. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, świadczenia szpitalne wykonywane w szpitalach ogólnopolskich uzyskują korzystniejszą wycenę, w związku z tym, że wartość punktów rozliczeniowym korygowana jest współczynnikiem 1,2. Oznacza to więcej środków na leczenie pacjentów.


Wśród szpitali marszałkowskich do sieci zakwalifikowały się:

• Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze sp. z o.o. – poziom ogólnopolski
• Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. – III poziom
• Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie sp. z o.o. – II poziom
• Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu  sp. z o.o. – poziom pulmonologicznyŹródło: lubuskie.pl

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT