Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Tadeusza Bairda odgłosy z oddali ...

PLAKAT_BAIRD WWW.jpg

9 maja 2016 r.

 

Jutro, to jest we wtorek 10 maja br. w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej (al. Wojska Polskiego 71) o godz. 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy Tadeusza Bairda głosy z oddali ... Z myśli kompozytora zawartych w jego partyturach i dokumentach. 

 


Tadeusz Baird (1928-1981) – polski kompozytor działający po 1945 roku był twórcą wybitnym, znanym za swego życia na całym świecie. Nagła śmierć zamknęła jego 32-letni okres powojennej aktywności, której efektem jest zbiór 54 kompozycji autonomicznych, muzyka do 63 sztuk teatralnych oraz 40 filmów. 

 


Zielona Góra wpisała się w nurt recepcji sztuki Bairda okresu posthume – nadaniem jego imienia Filharmonii Zielonogórskiej (1982) oraz powstaniu pierwszej monografii (2012) i niniejszego projektu artystyczno-naukowego (2016) – obu autorstwa Barbary Literskiej. Co interesujące, za życia kompozytor nigdy nie był w Winnym Grodzie, chociaż w pobliskim Łagowie zadebiutował jako kompozytor (1949). 

 


Tytuł niniejszego projektu nawiązuje do ostatniej kompozycji Bairda pt. Głosy z oddali (1981). Ideą wystawy jest przywołanie myśli kompozytora nakreślonych jego ręką – w najciekawszych graficznie czterdziestu fragmentach muzycznych rękopisów oraz w osobistej korespondencji. Unaocznienie kulis pracy twórczej przedstawia Artystę jako człowieka w pełni. Ten wizualny i werbalny przekaz zatrzymany w autografach i rzadko prezentowany odbiorcom muzyki, jest bardzo sugestywną i osobistą relacją Kompozytora – jest jego głosem z oddali. 

 


Jest to projekt artystyczno-naukowy dedykowany Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze w Jubileusz 60.lecia.


 
dr hab. Barbara Literska, prof. UZ

 

 

Wystawa odbywa się pod honorowym patronatem JM Rektora UZ prof. Tadeusza Kuczyńskiego. Jej organizatorami są: Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UZ oraz Biblioteka Uniwersytecka. Realizatorami: dr hab. Barbara Literska, prof. UZ (autor, kurator), dr Janina Wallis (kurator), dr Jacek Papla (projekt i opracowanie graficzne), Ewa Adaszyńska (współpraca), Magdalena Borowiec (współpraca).

 


Na wystawie prezentowane są fragmenty autografów Tadeusza Bairda pochodzące ze zbiorów Archiwum Kompozytorów Polskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.


Uroczystość otwarcia wystawy wzbogacą: wykonanie Pieśni truwerów T. Bairda w wykonaniu Bogumiły Tarasiewicz (mezzosopran), Karoliny Maszk-Mogiła (flet), Agnieszki Wierzbickiej (flet) i Olgi Grabowskiej (wiolonczela) oraz prezentacja portalu internetowego poświęconego Tadeuszowi Bairdowi: http://www.baird.polmic.pl, który przedstawią Beata Bolesławska-Lewandowska i Iwona Lindstedt.

 

 

Wystawę można odwiedzać od 10 maja do 15 września 2016 r., w godz. od 9.00 do 19.00.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT