Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Tydzień Bibliotek - Znajdziesz mnie w Bibliotece UZ

7 maja 2021 r.

 

01Plakat.jpg

 

W dniach 8-15 maja obchodzony jest w całej Polce Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka przygotowała specjalną ofertę dla swoich Czytelników.


Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece. Po czasie ścisłej izolacji zbliża się powoli moment otwarcia instytucji kultury i nauki. Biblioteka to jednak nie tylko realna przestrzeń, ale także środowisko cyfrowe, w którym spotykaliśmy się z Czytelnikami w ciągu ostatnich miesięcy. Korzystaliśmy ze stron internetowych biblioteki, portali społecznościowych, komunikatorów. Dzięki technologiom informacyjnym nasi Czytelnicy mogli i wciąż mogą znaleźć u nas to, czego potrzebują do efektywnej nauki. Bogate zasoby elektroniczne zapewniają komfort pracy poza kampusem i poza budynkiem biblioteki.

 

W Tygodniu Bibliotek Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego  przygotowała dla swoich czytelnikow kolejne spotkania online, licząc, że już wkrótce spotka się z Nimi w realnym gmachu naszej biblioteki. W tym cykl ciekawych szkoleń i spotkań online (na platformie Google Meet), które pojawiają się w ofercie po raz pierwszy! Nie czekaj zapisz/zarejestruj się, liczba miejsc ograniczona).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01Szkolenie Zotero i Mendeley.png

WTOREK  - 11 maja
                                                                                                                     

„Zotero i Mendeley – czyli jak szybko poradzić sobie z przypisami i bibliografią”


Piszącym prace zaliczeniowe i naukowe proponujemy szkolenia z obsługi dwóch popularnych menedżerów bibliografii ZOTERO i MENDELEY, które pomagają uporządkować wykorzystaną przy pisaniu literaturę oraz usprawniają tworzenie przypisów i wykazów bibliograficznych.
 

ZOTERO: 11 maja, godz. 10:00

Formularz rejestracji: https://forms.gle/Eh3G8QoZFqSpf14Q7
 

MENDELEY: 11 maja, godz. 12:00

Formularz rejestracji: https://forms.gle/eZ9HnrwKkRPWb3BA6

 

„Rejestracja znaku towarowego w pigułce, czyli jak sięgnąć po ®”

Zastanawiasz się, jak wyróżnić i chronić swoje produkty lub usługi na konkurencyjnym rynku? Jak budować i wzmacniać wizerunek marki? Jednym z użytecznych rozwiązań jest rejestracja znaku towarowego (np. nazwy firmy, logo, hasła reklamowego) w Urzędzie Patentowym i uzyskanie prawa ochronnego na produkty i usługi oznaczone tym znakiem.


Co trzeba zrobić, o co zadbać i o czym pamiętać, aby rejestracja znaku była użyteczną inwestycją również dla Twojego biznesu?


Na spotkanie informacyjne online (platforma Google Meet) zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej. (godz. 17.00-18.00).


Zapisy: roinp@bu.uz.zgora.pl lub tel. 68 3282 162

 

 

 

01Altmetria, czyli o nowych-01.png

ŚRODA - 12 maja

 

„Altmetria, czyli o nowych, alternatywnych miernikach oceny dorobku naukowego”

 

 

Czy klasyczne wskaźniki bibliometryczne to już przeszłość? Czy liczba lajków, jaką uzyska artykuł jest ważniejsza niż Journal Impact Faktor czasopisma, w którym jest opublikowany? Czy indeks Hirscha mówi całą prawdę o randze naukowca i jego prac?

 

Między innymi na te pytania odpowiada altmetria:  młoda, prężnie rozwijająca się dziedzina naukometrii i nowy sposób mierzenia aktywności naukowej w cyfrowej rzeczywistości.

 

W trakcie spotkania powiemy, czym są wskaźniki altmetryczne i jaka jest ich rola we współczesnej nauce. Pokażemy, jak szukać tych wskaźników w bazach Web of Science, Scopus i innych oraz jak je interpretować.

 

Spotkanie odbędzie się na platformie Google Meet o godzinie 10.00

Link do rejestracji: https://forms.gle/JRVTo9pyEc1n9HPLA

 

 

 

 

01Szkolenie Zotero i Mendeley.png

CZWARTEK - 13 maja                                                                                        

 

„Zotero i Mendeley – czyli jak szybko poradzić sobie z przypisami i bibliografią”

 

Piszącym prace zaliczeniowe i naukowe proponujemy szkolenia z obsługi menedżerów bibliografii, które pomagają uporządkować wykorzystaną przy pisaniu literaturę oraz usprawniają tworzenie przypisów i wykazów bibliograficznych.
 

ZOTERO: 13 maja, godz. 12:00

Formularz rejestracji: https://forms.gle/Eh3G8QoZFqSpf14Q7

 

● MENDELEY: 13 maja, godz. 10:00

Formularz rejestracji: https://forms.gle/eZ9HnrwKkRPWb3BA6

 

 

 

 

01Rejestracja znaku towarowego.png

 PIĄTEK - 14 maja                                                                                                    

„Rejestracja znaku towarowego w pigułce, czyli jak sięgnąć po ®” 

 

Zastanawiasz się, jak wyróżnić i chronić swoje produkty lub usługi na konkurencyjnym rynku? Jak budować i wzmacniać wizerunek marki? Jednym z użytecznych rozwiązań jest rejestracja znaku towarowego (np. nazwy firmy, logo, hasła reklamowego) w Urzędzie Patentowym i uzyskanie prawa ochronnego na produkty i usługi oznaczone tym znakiem. 

 

Co trzeba zrobić, o co zadbać i o czym pamiętać, aby rejestracja znaku była użyteczną inwestycją również dla Twojego biznesu?

 

Na spotkanie informacyjne online (platforma Google Meet) zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej (godz. 11.00-12.00). 

 

Zapisy: roinp@bu.uz.zgora.pl lub tel. 68 3282 162

 

 

 

 

 

PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ DOSTĘPNE BĘDĄ PREZENTACJE/MATERIAŁY ORAZ WYSTAWY (ONLINE)

 

 

 

01Piękne i ciekawe. Obejrzyj zabytkowe oprawy dawnych książek-01.png

„Piękne i ciekawe. Obejrzyj zabytkowe oprawy dawnych książek”

(link do materiałów: http://www.bu.uz.zgora.pl/images/prezentacje/oprawy.mp4)


Co to jest radełko? Czy książkę można filetować? Na te i inne pytania odpowiemy w prezentacji: Opiszemy warsztat introligatora i najciekawsze oprawy książek wydanych od XVI do XX wieku ze zbiorów Biblioteki UZ.


Zaprezentujmy odnowione oprawy oryginalne oraz te stworzone w Pracowni Konserwacji Książek. Oprócz opisu (skóra, zdobienia, tłoki, ornamenty itd.) przedstawimy charakterystyczne cechy i ciekawostki dotyczące każdej z opraw.

 

 

 

01Jak i co czytaliśmy w czasie pandemii-01.png

 „Jak i co czytaliśmy w czasie pandemii?”

(link do materiałów: http://www.bu.uz.zgora.pl/images/tydzien_bibliotek/raport21.pdf)


Kto zwyciężył w walce o tytuł „najlepszego czytelnika roku”: kobiety czy mężczyźni, młodsi czy starsi? Których autorów pokochaliśmy w czasach zdalnej nauki i pracy? Ile książek kupiliśmy? Przedstawiamy najważniejsze ustalania raportu Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku".

 

 

 

 

01Otwarta nauka – to proste-01.png

„Otwarta nauka – to proste!”

 

(link do materiałów:  http://www.bu.uz.zgora.pl/images/prezentacje/OtwartaNauka21.pdf)


Chciałbyś dotrzeć do wartościowych otwartych publikacji naukowych i danych wytworzonych w ramach projektów czy grantów naukowych? Teraz są na wyciągnięcie Twojej ręki! Wykorzystaj możliwości jakie daje nam koncept otwartej nauki i poznaj bazy, platformy i aplikacje ułatwiające wyszukiwanie treści w otwartym dostępie.

 

 

 

01Działo się przez lata w Mediatece-01.png

 „Działo się przez lata w Mediatece”

(link do materiałów:  http://www.bu.uz.zgora.pl/images/prezentacje/mediateka.mp4)

 

"Hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek "Znajdziesz mnie w bibliotece" może wydać się w czasach pandemicznych dość przewrotne. Dziwny czas albowiem dla nas wszystkich pracowników i użytkowników bibliotek nastał. Nie spotkamy się w przestrzeni bibliotecznej w sposób tradycyjny, jak to wcześniej było naszym udziałem. Tak oczywistym i normalnym, a teraz tak nieoczywistym i tak wytęsknionym! Dlatego by wypełnić czas oczekiwania na powrót do normalności stwórzmy wspólnie przestrzeń do spotkania w sposób pośredni, wirtualny, online (jak zwał tak zwał), poszwędajmy się po wystawach wszelakich, które były udziałem Mediateki UZ podczas wcześniejszych Tygodni Bibliotek i nie tylko tych świątecznych tygodni. A jest co "zwiedzać". To co? Idziemy...?"

 

 

 

 

 

01Znajdziesz w Wolnym Dostępie-01.png

„Znajdziesz w Wolnym Dostępie”

 

(link do materiałów: http://www.bu.uz.zgora.pl/images/prezentacje/ZnajdzieszWWD21.pdf)

 

Garść informacji i podpowiedzi dotyczących korzystania z katalogu bibliotecznego, zamawiania elektronicznych kopii oraz kontakt do bibliotekarzy, którzy pomogą znaleźć potrzebną literaturę.

 

 

 

 

01Przetestuj nas – w Bibliotece znajdziesz-01.png

„Przetestuj nas – w Bibliotece znajdziesz… dostęp do nowych baz danych”

 

(link do materiałów:  http://www.bu.uz.zgora.pl/index.php/pl/e-zbiory/zasoby-elektroniczne/bazy-testowe)

 

Oferujemy nowe, testowe dostępy do szeregu baz danych z wielu dziedzin nauki.

 

 

 

 

 

WYSTAWY W BUDYNKU BIBLIOTEKI UZ

 

01Różnorodność-01.png

„Różnorodność”


Wystawa prac znakomitych współczesnych grafików ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej z kolekcji Artoteki Grafiki. Tytuł nawiązuje do tematyki prac, prezentowanych stylów i technik graficznych. Na wystawie można zobaczyć m.in. prace Jana Berdyszaka, Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Grabowskiego, Izabelli Gustowskiej, Janiny Kraupe, Wojciecha Müllera, Ryszarda Otręby, Andrzeja Pawłowskiego, Jana Pamuły, Marcina Surzyckiego, Stanisława Wieczorka oraz innych, znakomitych grafików kilku pokoleń.

Wystawę można oglądać w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności Artoteki Grafiki?, zobaczyć jakie wystawy odbyły się w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki?, jakie mamy zbiory polskiej grafiki współczesnej? Zajrzyj do cyfrowej publikacji Artoteka Grafiki Biblioteki Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego (link do publikacji: https://zbc.uz.zgora.pl/dlibra/publication/27080), która stanowi dokumentację źródłową wystaw i tworzonej kolekcji Artoteki Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

 

 

01Krajobrazy przeszłości-01.png

 „Krajobrazy przeszłości – wystawa w holu Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego”

 

Wystawa „Pejzaże przeszłości”  prezentuje widoki lubuskich wsi i miasteczek utrwalone na dawnych pocztówkach, gromadzonych w zbiorach specjalnych biblioteki uniwersyteckiej. Zachowany na dawnych pocztówkach obraz przeszłości Ziemi Lubuskiej jest dokumentem historycznym, który obrazuje zmiany historyczne i kulturowe, jakie zachodziły w naszym regionie, począwszy od XIX wieku aż po czasy współczesne. Spośród kolekcji liczącej ponad 1300 pocztówek wybraliśmy do prezentacji widoki Nowej Soli, Siedliska, Gorzowa Wielkopolskiego, Krosna Odrzańskiego, Cigacic  i innych miejscowości. Pocztówki te ukazują przestrzeń, która odeszła do przeszłości: reprezentacyjne miejsca miasteczek i wsi: place, parki, ulice, zabytkowe budowle, rzeki i panoramy. Obraz przeszłości utrwalony w kartach pocztowych ukazuje także powszedni dzień życia dawnej społeczności, ludzi częstokroć ukazanych na fotografiach w swych codziennych zajęciach. To oni, jak obecnie nasze pokolenie, kształtowali  otaczającą ich rzeczywistość.

 

 

 

Wystawę można oglądać  na parterze BUZ.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT