Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Uczniowie z Liceum Plastycznego w Galerii Rektorat

 

Do 28 lutego br. w Galerii „Rektorat” przy ul. Licealnej czynna będzie wystawa ,,50 lat pracy twórczej Haliny Maszkiewicz'', którą honorowym patronatem objął JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński. Organiozatorem wystawy jest Biblioteka Uniwersytecka.

 

Wczoraj (30.01)  wystawę obejrzeli uczniowie czterech klas Liceum Plastycznego z Zielonej Góry wraz nauczycielami. Wszystko za sprawą Małgorzaty Bukowicz (córki artystki), która uczy rzeźby w tej szkole. Zwiedzanie wystawy połączone było ze spotkaniem z autorką prac Haliną Maszkiewicz.

 

Po zakończeniu wystawy prace artystki będzie można oglądać w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie.

 

Halina Maszkiewicz jest niezwykłą osobą. Bardzo konsekwentną i zdyscyplinowaną, a przy tym pełną pasji i kreatywności.

W latach 1957 - 1963 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Marii Dawskiej i doc. Mieczysława Hoffmana oraz w pracowni malarstwa architektonicznego prof. Stanisława Pękalskiego. Specjalizację z architektury wnętrz uzyskała w pracowni prof. Władysława Wincze w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu.   Podczas studiów uzyskiwała doskonałe wyniki w wioślarstwie, zarówno na zawodach krajowych, jak i podczas Mistrzostw Europy. Dlatego w 1960 r. otrzymała Złotą Odznakę AZS. W latach 1961 - 1963 otrzymywała stypendium naukowe za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie. W 1963 r. z wyróżnieniem obroniła dyplom magistra sztuki. Od 1963 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1971 r. jest członkiem zwyczajnym ZPAP.

W 1970 r. wraz z rodziną przyjechała do Zielonej Góry. W latach 1972 - 1979 była starszym wykładowcą na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze.

Przez 5 lat prowadziła zajęcia malarskie z niepełnosprawnymi dziećmi.

Na Jej sztukę składają się liczne opracowania z dziedziny architektury wnęrz, działania wystawiennicze i projektowe. Stosuje różne techniki, od malarstwa ściennego, przez mozaiki, po malarstwo sztalugowe. Specjalizuje się w akwareli, temperze i oleju. Maluje portrety, pejżaże, martwe natury, kwiaty, ilustracje i miniatury.

Swój dorobek artystyczny prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. 

 

Fotogaleria z pobytu uczniów z Liceum Plastycznego:

 

DSC_00060.JPG DSC_0061.JPG DSC_0062.JPG
DSC_0066.JPG DSC_0067.JPG DSC_0068.JPG
DSC_0087.JPG DSC_0082.JPG DSC_0096.JPG
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT