Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

UZ na 3. miejscu w kraju w rankingu szkół wyższych PERSPEKTYW w kategorii PUBLIKACJE

1 czerwca 2018 r.

RANKING-PERSPEKTYW-ok.png

 

 

W tegorocznej edycji rankingu szkół wyższych Pespektyw Uniwersytet Zielonogórski znalazł się na 50. pozycji, tj. o kilka oczek wyżej niż rok temu. W kategorii Uniwersytety zajęliśmy również wyższe niż rok temu - 16. miejsce (19. w 2017 r.).
 

Jednak jest jedna rzecz, na którą, w świetle mającej wejść w życie już za kilka miesięcy nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, należy zwrócić szczególną uwagę - to 3. miejsce Uniwersytetu Zielonogórskiego w kraju, w kategorii Publikacje http://www.perspektywy.pl/RSW2018/tables/RSW/show_group.php?id=publikacje.

 

Należy podkreślić, że nie chodzi tu wyłącznie o liczbę publikacji naszych pracowników naukowych, a o ich jakość. A tę mierzy się poprzez liczbę cytowań artykułów opublikowanych w najbardziej prestiżowych wydawnictwach i znajdujących się w naukowej bazie danych SCOPUS.

 

Wg rankingu Perspektyw Uniwersytet Zielonogórski jest najlepszy w kraju biorąc pod uwagę wskaźnik FWCI, czyli wskaźnik określający relację liczby cytowań otrzymanych przez publikację do średniej liczby cytowań otrzymanych przez podobne publikacje indeksowane (baza SCOPUS za lata 2014-17).

 

Natomiast liczba cytowań opublikowanych przez zielonogórskich naukowców artykułów (w bazie SCOPUS w latach 2014-17) dała naszej Uczelni 6. miejsce w Polsce.

 

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0, główny nacisk stawia na jakość uprawianej na polskich uczelniach nauki, która mierzona będzie właśnie jakością publikacji, a ta na Uniwersytecie Zielonogórskim jak widać, jest najwyższa w kraju!

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT