V Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota na UZ

15 maja 2018 r.

 

20180512_134337_resized.jpg

fot. Kategoria: student/pracownik

W sobotę i niedzielę, 12 i 13 maja br.,  odbyły się w Zielonej Górze V Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota. Już od godz. 8:00 można było zacząć naukę płukania tego cennego kruszcu.


Pierwsza konkurencja została rozegrana z małym poślizgiem czasowym. Był to Turniej Dziekanów. Na podium stanęli:
 

1 miejsce: Tomasz Grzybowski - Studium Wychowania Fizycznego (UZ), Polska
2 miejsce: Ewa Skorupka - Wydział Lekarski (UZ), Polska
3 miejsce: Alexandros Filothodoros - Wydział Fizyki i Astronomii, Grecja
 

Po tej konkurencji przystąpiono do eliminacji w kategorii student/pracownik. Po eliminacjach, ćwierćfinale i półfinale wyłoniono 30 najlepszych płukaczy i rozegrano rundę finałową. Medalami zostali uhonorowani:
 

Kategoria student/pracownik:
1 miejsce: Maksymilian Pawłowski - Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Polska
2 miejsce: Marta Doncel - University of Extremadura, Spain
3 miejsce: Krystian Mejor - Uniwersytet Zielonogorski, Polska
 

O godz. 12:00 do walki o laury przystąpili najmłodsi. Wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem prawdziwych zawodów. Trzeba przyznać, że poszukiwanie tego cennego kruszcu wywoływało duże emocje wśród startujących dzieci. Po ciężkiej walce wyłoniono zwycięzców. W kategorii dzieci udekorowano:
 

1 miejsce: Laura Dębowska. Polska
2 miejsce: Tymon Chmielewski, Polska
3 miejsce: Karol Michalski, Polska

 

Nadszedł czas by rozegrać kategorię OPEN.  Mogli w niej wziąć udział wszyscy, nie tylko osoby związane z uczelniami. Walczyli w tej konkurencji zawodnicy, którzy po raz pierwszy startowali w zawodach związanych z płukaniem złota. Czasy, jakie uzyskiwali były zbliżone do tych, jakie uzyskują najlepsi zawodnicy na świecie.
Na podium w kategorii OPEN stanęli:
 

1 miejsce: Agnieszka Dąbrowska - Uniwersytet Zielonogórski, Polska
2 miejsce: Przemysław Michalski - Złotoryja, Polska
3 miejsce: Małgorzata Górecka - Uniwersytet Zielonogórski, Polska
 

Ostatnią rozegraną konkurencją były zawody drużyn dwuosobowych. Była to kategoria, która została przeprowadzona po raz pierwszy podczas Akademickich Mistrzostw. Wystartowało w niej 16 drużyn dwuosobowych.
Na podium stanęli:

1 miejsce: "Ciemałki" - Złotoryja, Polska
2 miejsce: "ZABKA 2"  - Zielona Góra, Polska
3 miejsce: "Kubot"  - Zielona Góra, Polska
 

Pierwszy dzień mistrzostw zakończył się w miłej atmosferze. Łącznie wystartowało 116 zawodników. Mieliśmy reprezentantów z: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Ukrainy.
 

Dzień drugi, to atrakcja głównie dla osób przyjezdnych, ale nie tylko. W niedzielę 13.05.2018 spotkaliśmy się pod Zielonogórską Palmiarnią i wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na 3 godzinny spacer po Zielonej Górze. Wiele osób znających nasze miasto, po raz pierwszy usłyszało o jego ciekawej historii, o rozwoju winnic, o rozwijającej się kulturze. Niektórzy dopiero w czasie tego spaceru usłyszel, jak wiele historii jest związanych z Zieloną Górą, jak wiele mamy w mieście zabytków, które kryją niejedną tajemnicę. Pan przewodnik opowiadał tak ciekawie, że czas uciekł nam nie wiadomo kiedy.
Po poznaniu Zielonej Góry i jej zabytków pojechaliśmy do winnicy "Cantina", gdzie właściciele rozwinęli temat rozwoju winnic w lubuskiem, opowiadali o odradzającej się  tradycji winiarskiej. Wszyscy uczestnicy mogli poznać smak zielonogórskiego wina i skosztować domowych regionalnych produktów. Przy ognisku każdy własnoręcznie mógł upiec kiełbaskę i skosztować wyśmienitych sałatek z ekologicznych warzyw.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak zakończonych V Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota i większość żegnała się z nami z hasłem: "Do następnego roku!!! Do zobaczenia na kolejnych mistrzostwach!!!!"

Dziękujemy wszystkim zawodnikom, sponsorom, partnerom i przyjaciołom za pomoc w organizacji zawodów. Bez Was i Waszego wsparcia nie było by takich fantastycznych mistrzostw w Zielonej Górze!!!

 

 

 

Opiekun koła ZABKA

Dariusz Michalski

 

KAZ_2475r.jpg KAZ_2528r.jpg KAZ_2457.jpg
fot. Turniej Dziekanów
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT