W chmurach Wenus prawdopodobnie istnieje życie – wśród odkrywców jest dr Grzegorz Słowik z UZ!

dr Grzegorz Słowik (2).jpg

Fot. archiwum prywatne.

4 kwietnia 2018 r.

 

 

W pierwszych dniach kwietnia 2018 r. świat naukowy obiegła interesująca wiadomość, odnotowana m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i wielu krajach Europy z Polską włącznie.  Dotyczyła badań nad istnieniem życia na Wenus, prowadzonych przez zespół kierowany przez Sanjay Limaye z University of Wisconsin-Madison. Ten ostatni podkreślił, że ,,że możliwość istnienia życia w chmurach Wenus zasugerował mu Grzegorz Słowik z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wskazał na istnienie bakterii pochłaniających światło, o cechach podobnych do niezidentyfikowanych cząstek obserwowanych w atmosferze wenusjańskiej. Cząstki te tworzą niewyjaśnione ciemne plamy w chmurach. Analizy spektroskopowe pokazały, że składają się one ze stężonego kwasu siarkowego i nieznanych mikroelementów odbijających światło. Naukowcy sugerują, że plamy te mogą być czymś w rodzaju zakwitów alg, które znamy z naszych jezior i oceanów”. To cytaty z Rzeczpospolitej, wydanej 3.04.2018 r. Cały artykuł można przeczytać: http://www.rp.pl/Kosmos/304039916-Zycie-w-oblokach-Wenus.html. Następstwem tych ustaleń będzie zorganizowana przez NASA misja na Wenus badająca skład chmur na tej planecie, planowana na 2020 r.

 

Dr Grzegorz Słowik jest fizykiem, a także historykiem nauki. Obecnie w ramach studiów doktoranckich z historii na Wydziale Humanistycznym UZ przygotowuje rozprawę o Marianie Smoluchowskim pod kierunkiem prof. Urszuli Świderskiej -Włodarczyk.

 

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, dr G. Słowik jest osobą o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Ma doktorat z fizyki, interesuje się również astronomią i biologią. Można użyć sformułowania, że jest człowiekiem renesansu.

 

Serdecznie gratulujemy odkrycia.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT