Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

W Zielonej Górze powstanie Park Technologii Kosmicznych

1 marca 2018 r.

ptk spotkanie.jpg

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Fot. Kazimierz Adamczewski

 

Wczoraj, to jest w środę 28 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odbyło się spotkanie dotyczące powstania Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze. Wzięli w nim udział reprezentanci: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz firmy Hertz Systems.

 

 

Podczas konferencji prasowej, na której dokonano podsumowania tego spotkania, marszałek województwa  lubuskiego Elżbieta Anna Polak  poinformowała, że rozmowy o uruchomieniu produkcji nowoczesnych technologii w naszym regionie trwają od kilku lat. 30 maja 2017 r. wynegocjowano zmianę w zapisie Kontraktu Terytorialnego dla Lubuskiego  i wpisano doń powstanie Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze.


Wstępnie oszacowano, że budowa infrastruktury i wyposażenia Parku Technologii Kosmicznych wyniosłaby blisko 79 mln zł, z czego 67 mln zł zostało zapisanych w osi I – gospodarka i innowacje, działanie 1.2 – rozwój przedsiębiorczości Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. To 85 proc. szacowanych kosztów tego przedsięwzięcia, które wniósłby UMWL (środki finansowe będą pochodzić z RPO). Pozostałe 15 proc. to wkład własny „wspólników” czyli CBK PAN, UZ i Hertz Systems. W tym roku musi być złożony wniosek na realizację tego projektu.

 


Jak podkreśliła prof. dr hab. Iwona Stanisławska – dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, już od kilku lat trwa ścisła współpraca tej instytucji z zielonogórską firmą Hertz Systems, a część ich wspólnej działalności prowadzona jest w kosmosie.  Cieszy ją fakt, że do spółki przystąpi także Uniwersytet Zielonogórski. Uczelnie i instytucje naukowe dlatego tworzą spółki, by wprowadzać w życie to, co wymyślą naukowcy. CBK ma już swoje oddziały w Poznaniu i we Wrocławiu. Teraz nadchodzi pora, by kolejny oddział powstał na terenie Parku Naukowo-Technologicznego UZ, sp. z o.o., gdzie w przyszłości powstanie PTK, a już dzisiaj działa Hertz Systems. To umożliwi rozwój Zielonej Góry na całą Europę, bo przemysł kosmiczny nie działa na rynku krajowym, ale co najmniej na europejskim.

 


Senator RP Waldemar Sługocki zaakcentował, że w Lubuskiem chcemy budować konkurencyjną gospodarkę. Park Technologii Kosmicznych będzie przykładem wysokich technologii, a dodatkowo będzie utrzymywał ścisłą współpracę z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Nie da się budować nowych spółek bez wykorzystania intelektu na wysokim poziomie, stąd udział UZ w tym przedsięwzięciu.

 


Prof. Tadeusz Kuczyński, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreślił, że to ważny dzień dla uczelni. Intensywne rozmowy o udziale UZ w budowie Parku Technologii Kosmicznych trwały 2 miesiące. Mimo, że tematem są technologie kosmiczne, to w PTK zostaną wykorzystane wszystkie nauki techniczne, które funkcjonują na UZ. Dodał także, że z firmą Hertz Systems uczelnia współpracuje już od dłuższego czasu.

 


Zygmunt Rafał Trzaskowski – dyrektor generalny Hertz Systems zaakcentował, że samorząd województwa włącza się do współpracy z jego firmą, która od kilku lat kooperuje ze służbami publicznymi. Hertz Systems produkuje na potrzeby polskiej armii, współdziała z Europejską Agencją Kosmiczną, ma swój udział w tworzeniu pierwszego polskiego satelity przemysłowego, który ma trafić na orbitę okołoziemską w 2020 roku oraz europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Jak uzasadniał Z. R. Trzaskowski powstanie Parku Technologii Kosmicznych, w tym – laboratoria, Clean Room’y, jest niezbędne, by mogły powstawać kolejne projekty na rzecz przemysłu kosmicznego. By skrócić dystans do firm europejskich konieczna jest współpraca w tworzeniu infrastruktury i wykształceniu kadry. Tu pole do popisu spoczywa na UZ, ponieważ na razie 50. fachowców zajmujących się technologiami kosmicznymi w Hertz Systems w PNT w Nowym Kisielinie jest spoza Zielonej Góry.


 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT