Wernisaż wystawy „Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba – grafika” – 25.05.2018, godz. 13.00.

21 maja 2018 r.

zaproszenie elektroniczne 180404 - L (2).jpg

projekt prof. Ryszard Otręba

Już w najbliższy piątek, to jest 25 maja 2018 roku odbędzie się wernisaż wystawy „Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba – grafika”, początek o godz. 13.00 w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 71.

 

 

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki, Kraków 2018 – festiwalowi sztuki o światowej randze i takim samym zasięgu oddziaływania. Jednocześnie staje się okazją do przedstawienia prac wybitnych polskich grafików, reprezentujących krakowskie środowisko artystyczne.

 

 

Przygotowywana wystawa jest już piątą zielonogórską ekspozycją w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Organizatorem tej edycji jest Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wernisaż przewidziany jest na piątek 25 maja 2018 roku, rozpoczęcie o godz. 13.00 w Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 71.

 


Kuratorki wystawy: dr Janina Wallis, współpraca dr Katarzyna Grabias-Banaszewska.

 

 

Prof. Ryszard Otręba i Jadwiga Kaim-Otręba, honorowi członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, opowiedzą o początkach swojej aktywności w Związku Polskich Artystów Plastyków oraz o konkursach na Najlepszą Grafikę Miesiąca i Biennale Grafiki w Krakowie.

 

 

Ponadto prof. R. Otręba, założyciel Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych, którą kierował ponad 30 lat w wykładzie Racjonalne metody projektowania komunikacji wizualnej (początek godz. 14.00) zaprezentuje swe doświadczenia związane z realizacją oryginalnego programu nauczania, różniącego się od praktykowanego projektowania grafiki użytkowej na ASP w Krakowie oraz w innych uczelniach.

 

 

Wystawę można zwiedzać od 25 maja do 31sierpnia br. w godzinach od 8.00 do 19.00.

 


Profesor Ryszard Otręba, jeden z najwybitniejszych mistrzów współczesnej grafiki, długoletni profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i profesor wizytujący uczelnie artystyczne m. in. w Australii i USA odniósł sukces potwierdzający rangę polskiej grafiki i jej znaczenie dla sztuki drugiej połowy XX wieku oraz czasów obecnych.

 


Jadwiga Kaim-Otręba zdobyła liczne nagrody, a jej dorobek artystyczny i wystawienniczy, znany jest także w świecie. Jej drzeworyty niezmiennie budzą podziw. Jako jeden z pierwszych zachwycił się nimi prof. Maciej Gutowski  w recenzji na łamach Gazety Polskiej. Już w lutym 1963 roku pisał o wystawie dwojga debiutantów w zakopiańskiej Galerii Pegaz. Jej prace znajdują się w wielu muzeach w kraju i za granicą oraz kolekcjach prywatnych.

 

Serdecznie zapraszamy.

 

dr Janina Wallis
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT