Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Weź udział w hackatonie Pomeranian EOvation!

EO ClimLab.jpg

4 stycznia 2018 r.

 

 

Chcesz przyczynić się do powstania rozwiązań będących odpowiedzią na zmiany klimatyczne zachodzące na świecie? Organizatorzy wydarzenia zapraszają do bezpłatnego udziału w 24.godzinnym hackatonie, który odbędzie się 12-13 stycznia 2018 w Gdańsku. Na najlepszy zespół czeka voucher na zdjęcia satelitarne wartości 2 000 EUR!

 


W ramach projektu EOClimlab realizowanego na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej organizowane są w Polsce hackatony adresowane do osób chętnych by zaprojektować rozwiązania związane ze zmianami klimatycznymi. Najbliższy hackaton, zatytułowany Pomeranian EOvation Gdańsk, odbędzie się 12-13 stycznia 2018 r. w Inkubatorze Starter (Gdańsk, ul. Lęborska 3B).

 


Hackaton ma zachęcić i zaktywizować studentów, startupy oraz ludzi biznesu do działania i tworzenia rozwiązań wyzwań społecznych oraz biznesowych poświęconych zmianom klimatu. Głównym tematem tego hackatonu będzie region Pomorza.

 


W ramach warsztatów pracujący w zespołach uczestnicy będą mieli 24 godziny na zaproponowanie wizji rozwiązania jednego z przedstawionych problemów, zaprojektowanie koncepcji jego działania oraz przedstawienia pomysłu przed jury.


Wszystkie zagadnienia dotyczą kwestii bezpośrednio i pośrednio powiązanych z efektami zmian klimatycznych w regionie pomorskim. Organizatorzy wyznaczyli pięć tematycznych haseł, na których uczestnicy będą musieli się skupić. Są to:

 

  • stan zanieczyszczenia na Pomorzu;
  • wzrost poziomu morza a Żuławy;
  • analiza obszaru zniszczeń we wsi Rytel;
  • odnawialne źródła energii: wiatr i słońce;
  • wpływ warunków pogodowych na wypoczynek.

 

Zespoły będą musiały zaproponować wizję rozwiązania, w którym docelowo mają zostać użyte dane satelitarne oraz przedstawić je w krótkiej kilkuminutowej prezentacji przed komisją, złożoną z przedstawicieli środowisk biznesowych i technicznych związanych z sektorem kosmicznym.

 

 

W trakcie trwania wydarzenia organizatorzy zapewniają dostęp do danych satelitarnych platformy EOClimlab, szkolenia z wykorzystania danych satelitarnych, pomoc mentorów, wsparcie ekspertów z branży kosmicznej oraz kontakt z firmami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest firma Blue Dot Solutions a partnerem Inkubator Starter.

 

 

Na autorów najlepszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody:

 

  • pakiet komercyjnych zdjęć satelitarnych na wybrany teren o wartości 2 tysięcy EUR;
  • jednodniowy rejs turystyczny promem do Szwecji ze Stena Line;
  • zestawy Raspberry Pi wraz z dodatkowymi czujnikami;
  • miesięczny dostęp do przestrzeni coworkingowej Inkubatora Starter;
  • usługi konsultingowe Blue Dot Solutions oraz Black Pearls VC.

 

Rejestracja udziału w wydarzeniu pod adresem: https://eovationgdansk.evenea.pl/

 


Wydarzenie jest dostępne na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/events/300968183748930/

 

 

O projekcie EOClimlab

 

 

EOClimlab to niekomercyjny projekt zlecony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polsko-czesko-rumuńskiemu konsorcjum. Polska ekipa to firmy: Omnilogy, Blue Dot Solutions, Orange, Integrated Solutions oraz Kapitech. Po stronie czeskiej są to: Czech Invest i SpaceSystems Czech, a stronę rumuńską zreprezentuje trzech partnerów informatycznych: Arobs Transilvania Software, Aries Transilvania oraz Indeco Soft.

 

 

Celem projektu nadzorowanego przez Omnilogy jest rozwijanie platformy informatycznej integrującej różne dane satelitarne i naziemne związane z problematyką zmian klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem danych pozyskanych przez europejski program satelitarny Copernicus. Drugim celem projektu jest zwiększanie świadomości dotyczącej problematyki zmian klimatycznych, jak i wiedzy o narzędziach i możliwościach wykorzystania danych satelitarnych do nowych rozwiązań do przeciwdziałania ich skutkom. Odbywa się to między innymi na warsztatach o zbiorczej nazwie EOvation odbywających się w Polsce, Czechach i Rumunii.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT