Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Weź udział w konkursie Galileo Masters 2016

LOGO_ESNC-poland_coulored_lightbg_2016.jpg

12 maja 2016 r. 

 


Dnia 5 maja br. w Ministerstwie Rozwoju otwarto nabór do konkursu Galileo Masters 2016 i nowego kosmicznego akceleratora, który zostanie umieszczony w Gdańsku. Akcelerator ma pomagać wejść na rynek zwycięzcom m.in. konkursu Galileo Masters.

 


Od 2004 r. organizowany jest European Space Navigation Competition (ESNC) zwany popularnie Galileo Masters, międzynarodowy konkurs, którego celem jest wybranie najciekawszych pomysłów oraz projektów wykorzystujących nawigację satelitarną. Do konkursu zgłaszane są pomysły na aplikacje, urządzenia i technologie wykorzystujące dane satelitarne. Popularna nazwa konkursu, „Galileo Masters”, nawiązuje do nagrody głównej konkursu oraz europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który ma stanowić europejską alternatywę dla amerykańskiego systemu GPS.

 


Do Galileo Masters można przystąpić zarówno samodzielnie, jak i zespołowo. Aplikować mogą studenci, pracownicy naukowi, organizacje, start-upy. Wygrana w edycji regionalnej jest przepustką do międzynarodowego finału, który odbędzie się jesienią w Madrycie. Główna nagroda w konkursie wynosi 20 000 euro, a suma wszystkich nagród przekracza 1 milion euro.

 


Co roku uczestnicy walczą nie tylko o nagrody finansowe, ale także o nagrody specjalne i umieszczenie swoich pomysłów w europejskiej sieci inkubatorów sektora kosmicznego. Na finalistów polskiej edycji czekają również staże w firmach sektora kosmicznego, szkolenia, usługi IT, powierzchnie biurowe oraz pomoc mentorów, która może okazać się niezbędna w przekuciu pomysłu w rzeczywisty produkt lub usługę. Na najlepszych czeka możliwość udziału w programie akceleracyjnym Space3ac. Rejestracja i składanie aplikacji odbywa się w języku angielskim poprzez oficjalną stronę: http://www.galileo-masters.eu. Termin przesyłania zgłoszeń do konkursu upływa 30 czerwca br.

 


Akcelerator technologii kosmicznych Space3ac będzie wspierał dalszy rozwój projektów dolnego segmentu sektora kosmicznego (tzw. downstream) wykorzystujących dane z obserwacji Ziemi i nawigacji satelitarnej. 

 


„Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Wiele wynalazków i innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących dane satelitarne usprawnia nam codzienne życie. Mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłych latach nasi naukowcy, inżynierowie i przedsiębiorcy będą licznie uczestniczyli w tym konkursie i zaproponują innowacyjne zastosowania nawigacji satelitarnej” - podkreśliła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 

 

O udział w programie akceleracyjnym mogą się starać start-upy, laureaci konkursów Galileo Masters, Copernicus Masters, zespoły akademickie (złożone ze studentów i pracowników naukowych), które pracują nad projektami wykorzystującymi technologie kosmiczne (EO, GNSS, ICT Space, telekomunikację). Przy selekcji najlepszych projektów istotną rolę odegra wiedza techniczna pomysłodawców, świadomość rynkowa, kompletność zespołu, potencjał biznesowy, a przede wszystkim projekt i problem, który ma on rozwiązywać. 

 


Aplikacje do akceleratora będzie można składać do 20 czerwca przez stronę http://www.space3.ac. W pierwszym etapie zostanie wybranych 10 zespołów, które zostaną zaproszone na Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Starter w terminie 27-29 czerwca. Właściwa akceleracja, z udziałem 5 najlepszych zespołów wyłonionych podczas obozu przygotowawczego, rozpocznie się 18 lipca i potrwa do 28 sierpnia 2016. Finałem pierwszego naboru do akceleratora będzie prezentacja projektów przed międzynarodową grupą inwestorów, podczas Demo Day, który odbędzie się 8 września br.

 


Podczas trwania programu uczestnicy będą uczyć się, jak realizować projekty kosmiczne i jak nimi zarządzać. Szerokie grono polskich i zagranicznych mentorów będzie pomagać zespołom w kwestiach biznesowych i technicznych, niezbędnych do realizacji projektu. 

 


Najlepszy zespół otrzyma 50 000 zł na prace badawczo-rozwojowe. Zespoły mają także szanse na komercyjne wdrożenia wytworzonych technologii u partnerów programu. Łączna pula na inwestycje w projekty z zakresu technologii kosmicznych od podmiotów krajowych i zagranicznych wynosi 2 000 000 zł. Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego zespoły mogą liczyć na szeroką sieć kontaktów, którą posiada akcelerator Space3.ac w podmiotach tj. ESA, GSA, POLSA, oraz w polskich i zagranicznych firmach z sektora kosmicznego.

 


Partnerzy akceleratora Space3.ac to: Miasto Gdańsk, Black Pearls VC, Blue Dot Solutions, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Interizon, Creotech Instruments, O4, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości „Starter”.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT