Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Światowy Dzień Walki z AIDS w Lubuskiem

1 grudnia 2014 r.

 

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Lubuskie obchody zaplanowano na wtorek 2 grudnia br. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych spotka się z ekspertami. Zamiast wykładowo-konferencyjnej konwencji ma być bardziej komunikatywnie: uczniowie obejrzą film „Transit” mówiący o problematyce HIV/AIDS i podyskutują o nim z psychologiem

Spotkanie z młodzieżą lubuskich szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się 2 grudnia 2014 r. na godz. 12.00 w zielonogórskim kinie NEWA. Jednym z elementów programu jest projekcja filmu „Transit”, który został wyprodukowany przez MTV Europe i Tigerlily Films. Fundacja MTV Europe gwarantuje, że film jest utrzymany w konwencji młodzieżowej i dobrze trafia do nastoletnich odbiorców. Ponadto podczas spotkania uczniowie rozwiążą mini test z wiedzy na temat zakażeń HIV i choroby AIDS. Z młodzieżą spotka się psycholog Paweł Trzciński z Katedry Psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który także odpowie na pytania uczniów na temat filmu i ryzykowanych zachowań.

 

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.

W tym dniu przypinamy czerwoną wstążkę, która symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób LGBT żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których doświadczył wirus HIV oraz staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.


Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

 

Źródło: http://lubuskie.pl/news/16303/27/swiatowy-Dzien-Walki-z-AIDS-w-Lubuskiem/

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT